„Neukojitelný hlad Evropy po zbraních“ může Jižní Korea „sytit“ už po 3 měsících, zato u Američanů je čekací lhůta i několik let

Jelikož nestíhají americké a evropské zbrojovky uspokojovat zvýšené požadavky na výrobu moderních zbraní, tlačí se do Evropy asijská zbrojní velmoc. A má úspěchy.

Raketomet K239 Chunmoo i Zdroj fotografie: Uživatel Bukhanův dům Sarangbang / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Za poslední více než rok znamená válka na Ukrajině pro americké a evropské zbrojovky zvýšený zájem o jejich výrobky, a to takový, že nestíhají požadavky ani přes navyšování kapacit uspokojovat. Jde nejenom o produkci zbraní a munice pro Ukrajinu, ale také o narůstající poptávky Západních států, které potřebují doplnit sklady a rozšířit zásoby, stejně jako navyšují zbrojní výdaje a posilují ozbrojené síly. Hlad po zbraních v Evropě je tak vítanou příležitostí i pro jiné výrobce, velmi energicky se snaží hlavně Jižní Korea.

Jižní Korea zbraně opravdu umí

Jihokorejské zbraně mají hned několik předností a opakovaně slaví úspěchy. Jako dlouhodobý spojenec Ameriky produkuje Jižní Korea systémy kompatibilní s těmi, které využívá NATO, ať se jedná o munici nebo možnosti zapojení do komunikačních sítí. Vzhledem k vyspělosti země jsou mnohé její zbraně na světové úrovni, a kvůli napětí se Severní Koreou je kapacita tamních zbrojovek vysoká. Ty jsou navíc ochotné technologie transferovat, takže lze zbraně vyrábět přímo u zájemců. Této možnosti využívá v poslední době hlavně Polsko.

Houfnice K9 Thunder, Jižní Korea iZdroj fotografie: Ozbrojené síly Korejské republiky
Jihokorejská houfnice K9 Thunder

Severní soused ČR v poslední době výrazně navyšuje výdaje na zbrojení a v Jižní Koreji našel velmi dobrého partnera. Země už v minulosti spolupracovaly na polské samohybné houfnici AHS Krab, která má podvozek jihokorejské houfnice K9 Thunder. Ale kapacity výroby „Krabů“ jsou malé, takže si Polsko objednalo přímo „Thundery“. Mělo by jich být 672, z toho 460 vyrobených v Polsku. Houfnice K9 využívá i Norsko, Finsko nebo Estonsko, jsou tedy velmi úspěšné.

Houfnice K9 Thunder, Jižní Korea

Největší dělostřelecká síla v Evropě vzniká v Polsku: to si objednalo stovky jihokorejských houfnic K9 Thunder, přestřílí většinu ruských

Polsko kupuje i tanky a letadla

Poláci se rozhodli postavit svou hlavní část tankových vojsk na jihokorejském modelu K2 Black Panther, což je jeden z nejmodernějších tanků na světě. Celkem 180 jich dorazí z asijské země – první dostali už na konci roku 2022, a to pouhé 3 měsíce od objednání, zbytek nejspíše dorazí postupně do roku 2026 – a dalších 820 jich poté v průběhu let vznikne v Polsku.

V tomto směru se také nabízí alternativa pro AČR, že kdyby nebyly k mání moderní německé Leopardy 2, mohly by je plnohodnotně zastoupit jihokorejské stroje; ale kromě Polska je z členských zemí NATO zatím nikdo neobjednal. A naopak bitevní letouny KAI FA-50, kterých Poláci kupují 48, pro české letectvo nejspíše nejsou.

Jihokorejská houfnice K9 Thunder

Co si Polsko objednalo od Jihokorejců před pár měsíci, už představilo na cvičišti. Nákup skoro 2 000 kusů techniky za 340 miliard měl smysl

Zajímavé jsou bezesporu také raketomety K239 Chunmoo, Polsko si jich objednalo 288, protože je výrobní kapacita poptávaných HIMARS příliš nízká, a čekací lhůta na ně aktuálně vychází na několik let, když dobře. Vzhledem k velkému zájmu je to ale příliš, takže některé země logicky hledají adekvátní alternativy.

O K239 Chunmoo přitom projevuje zájem třeba i Norsko nebo Španělsko. Jde o univerzální systém, který umí používat rakety od ráže 131 do 400 milimetrů – některé i s přesným naváděním podobným HIMARS. Existuje do nich i taktická balistická raketa Ure-II s doletem 290 kilometrů. I tento systém má, vzhledem k prokázané síle raketometů na Ukrajině, v Evropě (a možná i v České republice) velkou šanci.

Letouny KAI FA-50

Co si myslíte o kvalitě jihokorejských zbraní?

Zdroj: SputnikGlobe
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články