Největší dělostřelecká síla v Evropě vzniká v Polsku: to si objednalo stovky jihokorejských houfnic K9 Thunder, přestřílí většinu ruských

Jihokorejské houfnice K9 Thunder jsou již ve výzbroji mnoha zemí, ale Polsko z nich chce udělat nejpočetnější dělostřelectvo na území Evropy.

Houfnice K9 Thunder, Jižní Korea i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Korejské republiky
                   

Jihokorejská armáda musí dlouhodobě myslet na to, že by v případě střetu se svým severním sousedem čelila jeho početnému dělostřelectvu. V 90. letech minulého století proto vyvinula svoji samohybnou pásovou houfnici K9 Thunder a později představila i její modernizovanou verzi A1. Zbraň se ukázala i jako mimořádně exportně úspěšná, její varianty jsou v několika zemích, a některé ji na základě licence v upravené podobě i vyrábějí. Jednu z největších skupin houfnic K9 bude přitom mít sousední Polsko, celkem si jich objednalo 672 kusů.

Na podvozku houfnice K9 funguje polský Krab

S houfnicemi K9 má sousední země několikaleté částečné zkušenosti, protože na jejich je podvozku založena v Polsku vyráběná pásová houfnice AHS Krab, která aktuálně sklízí mnoho úspěchů na Ukrajině. Ale jelikož má malou výrobní kapacitu, potřebovalo Polsko rychle doplnit a posílit své dělostřelectvo, pročež se nakonec s v létě 2022 rozhodlo pro jihokorejské K9 Thunder. První várky přijdou z Jižní Koreje, 460 dalších jich ale bude ve verzi označené jako K9PL vyrobených „doma“.

První houfnice dostalo Polsko již na konci roku 2022 a zařazení do výzbroje netrvalo dlouho. V prvních várkách však armáda nedostala nové, ale repasované. Většinu z nich používala jihokorejská armáda a před odesláním je pochopitelně kompletně opravila a nahradila opotřebované díly. Ačkoliv je tento krok některými kritizován, rozhodlo se pro něj Polsko ze zcela pochopitelného důvodu, a sice kvůli probíhající válce na Ukrajině. Potřebovalo (chtělo) zkrátka co nejrychlejší náhradu za houfnice AHS Krab, které jsou od počátku v mnohém lepší než ruské.

Zcela nových strojů ale dostane Polsko v tomto roce asi jenom 10, zbylé jsou požité. Objednané houfnice K9 Thunder jsou zbraně verze A1, respektive na ně modernizované, a oproti předchozí verzi mají například pomocnou jednotku, která umožňuje fungování bez zapnutí hlavního motoru, nové systémy řízení palby nebo nové noční vidění a další vybavení. Verze A1 také zvládá používat nové typy munice se zvýšeným dostřelem, některé projektily tak mají dosah až 54 km.

K9 Thunder využívá střelivo jako děla NATO

Jihokorejská houfnice je osazena dělovou hlavní ráže 155 milimetrů o délce 52 ráží, což je dělo stejného standardu jako v zemích NATO. I proto má K9 Thunder nebo jejich deriváty ve výzbroji třeba Norsko, Estonsko a Turecko. Hlaveň je v pancéřované otočné věži umístěné na pásovém podvozku, která chrání 5člennou osádku proti střelám z těžkého kulometu a dělostřeleckým střepinám. Kanón může v prvních minutách střílet rychlostí až 8 ran za minutu.

Hmotnost houfnice K9 Thunder je 47 tun a její délka dosahuje 12 metrů. I přes svou velikost je mimořádně pohyblivá a dokáže vyvinout rychlost až 67 kilometrů v hodině, přičemž dojede do vzdálenosti 360 kilometrů. Podvozek zvládne příkop o šířce 2,8 metrů nebo brodění vodou v hloubce až 1,5 metru. Houfnice zažily své první nasazení v roce 2010, kdy Severní Korea dělostřelecky napadla jihokorejský ostrov Yeonpyeong, a právě K9 Thunder odpověděly protibaterijní palbou.

Houfnice K9 Thunder v Polsku

Jak hodnotíte houfnice K9 Thunder oproti jiným?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články