Hrozí vznik nových jaderných velmocí: Jižní Korea může ukázat tvrdou pěst i bez podpory USA, mohlo by ale dojít ke zbytečnému vypětí

Severní Korea neustále hrozí jadernými zbraněmi a zlepšuje své balistické rakety. Jihokorejci se obávají, aby se proti diktátorskému režimu neocitli v nevýhodě.

Jaderné nukleární zbraně i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Neustálé testování jaderných zbraní a opakované testy balistických raket na straně Severokorejců mohou vyprovokovat jižního souseda k zásadní odpovědi. Mezi politickými špičkami se stále častěji šíří názor, že by si země raději měla obstarat vlastní jaderné zbraně a nespoléhat na pomoc ze zahraničí. Otázkou ale je, nakolik to myslí Jihokorejci vážně, protože může jít z jejich strany pouze o nátlak na Spojené státy americké, aby vrátily na jih Korejského poloostrova taktické jaderné zbraně.

Americké jaderné zbraně byly v Koreji před 30 lety

Spojené státy měly v Jižní Koreji jaderný arzenál do roku 1991, ale po skončení studené války ho stáhly. Jednak v té době polevilo napětí se SSSR, který se nakonec rozpadl, Čína ještě neměla takové ambice, a hlavně Severní Korea nedisponovala vlastní jadernou zbraní. V roce 2003 ale severokorejský režim odstoupil od Dohody o nešíření jaderných zbraní a v říjnu 2006 provedl první test. Zatím poslední testování vlastní jaderné zbraně uskutečnili Severokorejci v roce 2017.

O tom, že by mohla Jižní Korea získat vlastní jaderné zbraně, mluví dokonce jihokorejský prezident Jun Sok-jol, podle něhož je rozvoj severokorejského jaderného a raketového programu hrozbou nejen pro jeho zemi, ale i pro USA. Jelikož ale naznačuje, že druhou alternativou by bylo rozmístění amerických taktických jaderných zbraní na poloostrově, jde možná o signál směrem k americké administrativě.

Střely Hyunmoo-3 iZdroj fotografie: Uživatel Teukwonjae707 / Creative Commons / CC BY-SA
Jihokorejské střely Hyunmoo-3

Ale pokud by se tak nestalo, není vývoj vlastní jaderné zbraně ze strany Jižní Koreje ničím nepředstavitelným. Zemi nechybí dostatečné ekonomické zdroje ani vědecká kapacita, a jelikož má rozsáhlý mírový jaderný program, mohla by to zvládnout v relativně krátké době. Někteří odborníci dokonce nevylučují, že mohla mít bombu již do roka. Jižní Korea navíc vlastní zbraně, s jejichž pomocí by je mohla dopravovat na místo určení. A to včetně balistických raket v ponorkách, které by mohla země využít i jako prostředek jaderného odstrašení.

Vlastní jaderná zbraň může situaci i zhoršit

Je samozřejmě otázkou, jak by severokorejský režim na vývoj jihokorejské zbraně reagoval. Na jednu stranu by ho to mohlo vést ke snaze zmírnit napětí, protože by obě strany byly schopny vzájemného zničení. Ale stejně tak by mohl také své úsilí zintenzivnit a vykládat si to jako nepřátelský krok. Narušení jaderné rovnováhy v tamní oblasti by ale mohlo podnítit například i Čínu k tomu, aby začala na severokorejský režim více tlačit.

Jižní Korea se dnes spoléhá na americký jaderný deštník, ale je vidět, že mu asi zcela nedůvěřuje. Může si vzít příklad z Ukrajiny, která se vzdala svých jaderných hlavic za záruku své suverenity poskytnuté mj. jiné USA, ale ani to nakonec Rusku nezabránilo v invazi. Závody v jaderném zbrojení by mohly k nějakým krokům podnítit i ostatní země. Nabízí se Japonsko, kde je k jaderným zbraním pochopitelně velká averze, ale v případě ohrožení by země byla schopna jadernou zbraň vyrobit podobně rychle jako Jižní Korea.

Jak reálné je, že se Jižní Korea pustí do výroby jaderné zbraně?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články