Video: kazetová munice dokáže odrazit celý útok pěšáků, a to stačí pouze několik amerických granátů M864

Kazetová munice má plošný účinek, a hlavně proti pěchotě a nepancéřovaným cílům je velice efektivní. Ani větší skupina pěšáků tak proti ní nemá šanci.

Vojáci ve válce mají strach i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Kazetová munice je velice kontroverzním druhem zbraně a mnohé země se dobrovolně zavázaly, že ji nebudou používat. Přesto ale existují armády, které ji naopak používají, jelikož je velice efektivní; a to i přes hrozící riziko, že její některé části neexplodují a budou do budoucna nebezpečné hlavně pro civilisty. Klady však pro některé země převažují nad zápory, takže když pak dělostřelci takovou munici nasadí, může způsobit doslova jatka.

Granáty M864 pokosí i celou skupinu

Kazetová munice je vlastně druh zbraně a může se jednat o projektil, raketu, bombu či podobný systém, v jehož vnitřku je malá submunice. V cíli se pak rozpadne a pokryje větší plochu, přičemž submunice může být explozivní, protipancéřová, ale i chemická a další. Jak vypadá nasazení dělostřelecké munice s explozivní submunicí proti pěchotě lze vidět na videu pod článkem. MilIn uvádí, že se konkrétně jedná o dělostřeleckou munici M864 použitou k zastavení útoku.

Submunice dělostřelecké kazetové munice iZdroj fotografie: Uživatel Jackehammond / Public Domain
Submunice dělostřelecké kazetové munice

Na záběrech jsou dvě skupiny vojáků, které se nejspíše pokouší o útok v noci, neb dron použitý k nasnímání události používá termovizi. Dělostřelectvo na ně spustilo palbu a viditelně používalo klasickou munici, což signalizuje veliká exploze. Ale pak přišly i údery municí kazetovou, kdy se objevila řada malých výbuchů, což znamená, že tam létaly střepiny do všech stran. Vojáky palba „pokosila“, a i když se jiní pokusili o útok, zneškodnil je další zásah.

V M864 jsou dva druhy submunice

Granát M864 je americká munice určená pro děla ráže 155 mm, uvádí BulletPicker. Obsahuje přitom 48 kusů submunice M42 a 24 kusů submunice M46. Jedná se o dvouúčelovou munici schopnou likvidovat nechráněnou pěchotu, ale může ničit i obrněné cíle, i když jenom ty lehké, proti tankům by malé bomby nic nezmohly. Hmotnost jednoho malého granátu (toho, co je uvnitř) je totiž jenom 208 gramů (M42) a 213 gramů (M46).

Voják nabíjí střelu do minometu ráže 120 milimetrů

Ukrajina zjevně nasadila účinnou izraelskou, avšak běžně nepovolenou, kazetovou munici: pokropí rozsáhlé území a zničí i tanky

Celý projektil M864 je potom těžký 46,3 kg a z běžného děla má dosah přes 29,4 km, uvádí Wikipedia, přičemž je ve výzbroji americké armády do roku 1987. Jeho plošný účinek je děsivý, což dokládají zveřejněné záběry. Armády, jejichž vlády se nezavázaly kazetovou munici nepoužívat, ho mohou nasadit, i když je často chybně označovaný za zakázanou munici. V mezinárodním právu však může být problematické nasazení v obydlené oblasti.

Útok pěchoty zastavený kazetovou municí

Za jak kontroverzní považujete kazetovou munici?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články