Názor: proč je Korea rozdělena na Severní a Jižní, a proč jedna hýbe světem a míří i do evropských armád, a druhá je nenáviděná

Severní a Jižní Korea jsou dva naprosto rozdílné světy, které jsou již přes 70 let ve válečném stavu. Každý z nich se přitom vyvíjí naprosto odlišným způsobem.

Severní a Jižní Korea, důvod rozdělení i Zdroj fotografie: Roman Harak / Creative Commons / CC BY-SA, Public Domain
                   

Nikde na planetě Zemi není národ rozdělen tak jako na Korejském poloostrově. Od roku 1950 jsou Severní a Jižní Korea formálně ve válečném stavu, od roku 1953 je však mezi nimi příměří, ačkoliv ne mírový stav. I proto je poloostrov jedním z nejvíce militarizovaných míst na planetě, a není vyloučeno, že válka kdykoliv znovu propukne. Obě země se přitom nemohou lišit více – zatímco sever je diktátorský a chudý, jih je demokratický a patří mezi nejvyspělejší ekonomiky světa. V posledních letech navíc výrazně posílil i v oblasti vojenských systémů.

Sever chtěl poloostrov sjednotit silou

Rozdělení Koreje na dvě části je vlastně důsledek soupeření mocností. Od začátku 20. století byla Korea součástí Japonska, ale po jeho kapitulaci v druhé světové válce rozpůlila zemi dohoda mezi Sovětským svazem a Amerikou. Takže zatímco sever zůstal komunistický, jih se vydal cestou kapitalismu. V roce 1950 se pak pokusil komunistický režim poloostrov silou sjednotit, ale zabránila tomu pomoc Spojených států a dalších západních zemí pod vlajkou OSN, což vedlo k více než 3 roky trvající válce, do níž se zapojila i Čína a SSSR.

Jihokorejský hlavní bojový tank K2 Black Panther

Nástupce jihokorejského tanku K2 Black Panther bude „neviditelný“ a ovládne drony, zničit by ho neměla ani severokorejská střela Bulsae-5

Nakonec ale přišlo příměří, po jehož nastolení patřil poloostrov k nejchudším místům na zemi. Na severu zavládla tvrdá komunistická diktatura vycházející z vládnoucího zakladatele Kim Ir-Sena. Na jihu se naopak střídaly různé vojenské režimy, ale v 70. letech 20. století se země začala ekonomicky velmi zvedat, a v 90. letech v ní zavládla plná demokracie. Jižní Korea dnes patří k nejvyspělejším ekonomikám světa a je velmi respektovaná, její produkty (i ty vojenské, které nakupuje ve velkém třeba Polsko) jsou známé po celém světě.

Oproti tomu Severní Korea, potažmo její obyvatelstvo, je dlouhodobě velice chudé a potýká se s opakujícími se hladomory. Na zemi jsou uvaleny tvrdé mezinárodní sankce, které jí dávají jenom velmi málo prostoru pro nějaký obchod (ačkoliv je známo, že si řadu věcí obstará na černém trhu, případně s pomocí ruské a čínské vlády, vždy jde ale pochopitelně o neoficiální dodávky). Snad i proto dokázala v posledních letech tak pokročit při vývoji atomových zbraní a balistických raket, z nichž ty nejsilnější doletí i přes půl světa.

Severní Korea chce satelit ve vesmíru

Severní Korea míří do vesmíru: chce vlastní satelity, aby „viděla“ na nepřátele stejně jako Amerika. Testy už úspěšné proběhly

Přetrvávající nepřátelství tak vede obě země k masivnímu zbrojení. Severní Korea má jednu z největších armád na světě, silně militarizovaná je vlastně celá společnost. Ale ačkoliv jde do armády velká část HDP, je beznadějně zastaralá, většinou postavená na starých sovětských nebo čínských zbraních, i když některé systémy mají Severokorejci kupodivu moderní. Podařilo se jim například vyvinout zmíněné jaderné zbraně a mezikontinentální balistické rakety, s nimiž dosáhnou až do Ameriky, čímž chtějí získat větší sílu při vyjednávání.

Severokorejská atomovka je hrozba

Strašení jadernými hlavicemi a zkoušky jaderných nosičů jsou hlavním trumfem severokorejského režimu. K dispozici má například balistickou mezikontinentální raketu Hwasong-17 s údajným dosahem až 15 tisíc kilometrů, ale vlastní i řadu střel s mnohem kratším doletem, s níž ohrožuje nejen jižního souseda, ale například i Japonsko. Tyto státy nutí hrozba ze Severní Koreje k masivním investicím do obrany i možností útoků.

Amerika a Jižní Korea, vojenské cvičení

Američané před branami Severokorejců: jdou Kim Čong-unovi připomenout, jak silnou armádu mají a co dokáží. Hrozí další vypětí

Třeba jihokorejská armáda v tuto chvíli kupříkladu nedisponuje jadernou zbraní, ale experti odhadují, že ji země během krátké doby vyvine – i bez ní ovšem patří k nejsilnějším na světě. Opírá se o mix zbraní původem z USA a stále sílícího domácího zbrojního průmyslu. Proti hrozbě severokorejských raket je chráněna americkými systémy MIM-104 Patriot a THAAD, a disponuje i plavidly vybavenými systémem Aegis.

Jihokorejský tank K2 Black Panther iZdroj fotografie: Ozbrojené síly Jižní Koreji / Creative Commons / CC BY-SA
Jihokorejský tank K2 Black Panther

Jihokorejský průmysl vyvinul jako protiváhu početné severokorejské armádě zbraně, které dnes patří mezi světovou špičku, a s případným útokem severního souseda si mají hravě poradit. Jde například o moderní tanky K2 Black Panther a špičkové houfnice ráže 155 milimetrů K9 Thunder. Spolu s velmi schopným raketometem K239 Chunmoo si je pořizuje třeba i Polsko. Jihokorejci také dokončují vývoj špičkového bojového letounu KAI KF-21 Boramae.

Jaké jsou šance Severní a Jižní Koreje při případném střetu?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články