Video: i když vede ruskou obrněnou kolonu tank T-90M, může v útoku padnout 10 obrněnců bez jediného úspěchu

Útok větší skupiny obrněnců může naznačovat úspěch, ale pokud proti němu stojí obrana opírající se o zastřílené dělostřelectvo, opak může být pravdou.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M i Zdroj fotografie: Uralvagonzavod
                   

Teorie útoku (alespoň té ruské) proti obranné linii říká, že by měl prorazit mohutný nápor obrněné techniky. A pokud ta technika bude moderní a bude jí dostatečné množství, má o to větší šanci na úspěch. Není to ovšem nijak jednoduché a ani odhodlání a nápor nestačí, jestliže jsou obránci připraveni a mají k dispozici i dělostřelectvo s dostatečným množstvím munice. Tehdy to může pro útočníky znamenat katastrofu, enormní ztráty a neúspěch.

10 obrněnců v čele s tankem T-90M

Relativně mohutný útok obrněné techniky proti obranné linii uvidíte na videu pod článkem. MilIn uvádí, že se ho zúčastnilo celkem 10 obrněnců, a to 5 tanků a 5 bojových vozidel pěchoty. Jejich přesný druh se obtížně odhaduje, neboť mnohé mají klece proti dronům, ale v jejich čele jede nejmodernější ruský tank současnosti, tedy T-90M Proryv-3. Ovšem ani to nestačilo a odhodlaná obrana proměnila techniku v hromadu šrotu a pobila spoustu vojáků.

Jelikož jsou pro obrněnou techniku v současnosti největším nebezpečím sebevražedné drony, použili ruští útočníci velké množství rušící techniky – drony obránců sice zasahovaly, ale nebyly příliš úspěšné. Totéž ovšem nelze říci o dělostřelectvu, které disponovalo dostatečným množstvím munice, neboť záběry ukazují neustálé výbuchy kolem kolony i zásahy některých vozidel. Mnohá tak dělostřelba zneškodnila a o pěchotu z vnitřku bojových vozidel pěchoty se pak postarala hlavně kazetová munice vystřelovaná z děl, pravděpodobně M864.

Ruský T-90M má velmi dobrou ochranu

Tank T-90M je nejmodernější tank ve výzbroji ruských ozbrojených sil. Pochlubit se může velice dobrým kompozitním pancéřováním a reaktivním pancéřováním typu Relikt, uvádí ArmyRecognition, přičemž měl ten z videa i nástavbu proti dronům. Vyzbrojen je kanonem ráže 125 milimetrů schopným odpalovat moderní typy protitankové munice, koaxiálním kulometem a těžkým kulometem v dálkově ovládané věži. Má také moderní řízení palby a noční vidění a k jeho obsluze stačí tříčlenná osádka, jelikož disponuje automatickým nabíjením.

M1 Abrams, hlavní bojový tank tank

Americké tanky M1 Abrams nejspíše na Ukrajině způsobí paniku, ruské T-90M Proryv 3 jim 1 vs. 1 mohou čelit jen těžko

Rovněž zmíněné granáty M864 jsou americkou dělostřeleckou municí do západních děl ráže 155 mm. Zvládají zasahovat cíle do vzdálenosti 29,4 km, což záleží i na typu děla, z něhož jsou vystřelované. Jejich bojová hlavice však neobsahuje trhavinu, ale takzvanou submunici, konkrétně 48 kusů submunice M42 a 24 kusů M46. Jejich hmotnost je 208, respektive 213 gramů, uvádí Wikipedia. Při dosažení síle se submunice rozprostře v oblasti a teprve poté exploduje, přičemž vytvoří střepiny proti živé síle, ale je schopna ničit i obrněnou techniku

Zničení obrněné kolony v čele s T-90M

Jak nejlépe útočit na obranu podporovanou dělostřelectvem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články