Kongres se vyjádřil k návrhu D. Trumpa ohledně stažení vojsk z Německa a Afghánistánu

Dnes už bývalý prezident USA Donald Trump ještě za doby výkonu své funkce vydal rozkaz, aby bylo staženo 2000 vojáků z Afghánistánu a 12000 vojáků z Německa. Této rozkaz možná zablokuje návrh zákona o obranné politice, který míří do senátu a také na stůl prezidenta.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Jestli jsou důvodem úsporná opatření, nebo USA plánují vojáky poslat jinam, není úplně přesně známé. Volební období D. Trumpa skončilo, a do Bílého domu nastupuje nový prezident J. Biden. Jaká bude jeho politika ohledně rozmístění vojáků US army po světě, to se teprve ukáže.

Nyní to bude úkol pro nového prezidenta

Jedno je však jisté, vyřešit otázku stahování vojáků, nebo jejich ponechání na místě bude muset řešit on. Jde totiž o to, že v návrhu zákona je paragraf, který definuje i finanční prostředky na pobyt vojsk mimo území USA. A ten by mohl financování stažení vojsk zablokovat. Návrh zákona uvádí, že by v Německu mohlo zůstat 34500 vojáků až 120 dní potom, co ministr obrany předloží odhady nákladů a hodnocení dopadu stažení vojsk na spojence a rodinné příslušníky.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Dojde ke stažení vojsk?

Jaké mohou být důsledky v Afghánistánu

Konečná verze návrhu zákona říká, že příkaz ke stažení z Afghánistánu oznámil ministr obrany Christopher C. Miller dne 17. listopadu, aniž by dal Kongresu odhad dopadů na stažení vojsk. Trumpova administrativa dosud nedala vysvětlení, jaký dopad by mělo stažení vojsk na bezpečnost USA, protože se má obecně za to, že se zvýší riziko teroristických útoků vedených právě z Afghánistánu, a také vzroste počet výcvikových táborů a základen na jeho území. Jedno z ustanovení návrhu zákona také žádá o zprávu, jaký  bude  mít  odsun  vojáků  vliv  na  práva žen, dívek, a dalších   skupin obyvatelstva. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Stažení vojáků může mít následky

Co by přesun znamenal pro Evropu

Trumpovo oznámení o stažení vojsk z Německa a to v počtu 9500 vojáků v červnu letošního roku bylo zdůvodněno úsporami v rozpočtu. Současně tím Trump začal vyvíjet tlak na další členské státy NATO, aby se více podílely na financování celé aliance. S návratem domů všech vojáků nepočítá, část z nich byla přesunuta do Pobaltí, kde by více hájila pozici NATO. Otázkou tak zůstává, zda stažení nakonec nevyjde dráž než ponechat vojáky na již fungujících základnách. NATO na východní hranici.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články