Korea velkolepě vyzkoušela novou mezikontinentální raketu. One men show Kima a sloní chůze F-35 Jižní Koreje

Severokorejský režim je jeden z nejméně předvídatelných režimů na světě. Chudá země vlastnící jaderné zbraně je často využívá k vydírání jiných států.

i Zdroj fotografie: Stefan Krasowski / Creative Commons / CC BY
                   

Severní Korea ve velkolepé show předposlední březnový týden světu ukázala, že její rakety mohou zasáhnout i území USA. Ty severokorejský režim dlouhodobě označuje za hlavního nepřítele a usmíření nepřineslo ani dřívější setkání vůdců Kim Čong-una a Donalda Trumpa. Severní Korea se odmítla jaderných zbraní vzdát a naopak pokračuje ve svých raketových testech.

Korejský vůdce jako akční hrdina

Během března proto odpálila raketu Hwasong-17. Režim si k tomu zvolil i na místní poměry nečekanou propagandistickou show za účasti Kim Čong-una oblečeného v černé letecké bundě a tvářící ho se, že celou akci řídí. Několikaminutové video, které Severokorejci zveřejnili, ukazuje přípravu rakety na start a její odpálení. Vše je snímáno z mnoha úhlů a efektivně sestříháno do akčních scén.

Z testu se podařilo odborníkům zjistit mnohé údaje. Změřili poměrně přesně, že raketa vyletěla do výšky 6 248,5 kilometru a dopadla do vzdálenosti 1 090 kilometrů od místa odpalu. Její let trval 68 minut. To znamená, že by v případě naprogramování plošší trajektorie byla schopna urazit vzdálenost zhruba 13 tisíc kilometrů a bez problému tak zasáhnout území USA. Je to u severokorejské rakety dosud nejdelší zaznamenaná vzdálenost. Režim navíc oznámil, že ji chce prodloužit až na 15 tisíc kilometrů.

Raketu Hwasong-17 Severní Korea poprvé představila v roce 2020. Jde o dvoustupňovou raketu umístěnou na silničním podvozku. Je tedy velmi mobilní. Podle odhadů odborníků je 24 až 26 metrů dlouhá a má 2,4 až 2,9 metru v průměru. Její hmotnost odhadují na 80 až 150 tun. Předpokládá se, že by měla být schopna unést hlavici o celkové hmotnosti 2 až 3,5 tuny. Z provedeného testu nelze určit, jestli na raketě nějaká hlavice byla. Je to důležité, protože její hmotnost by ovlivnila i dolet rakety.

Jaderná hlavice musí přežít návrat k zemi

Je pravděpodobné, že by Severokorejci měli být schopni na raketu umístit jednu, ale možná i více svých jaderných hlavic. To ještě neznamená, že jsou schopni je použít. Jednak není jisté, zda již mají schopnost zajistit hlavicím při návratu do atmosféry jejich přežití ve funkční podobě, a navíc není jasné, jak přesně dokážou své rakety zamířit. Ale mnozí odborníci upozorňují, že jestli to ještě neumí, pravděpodobně toho budou v nějaké dohledné době schopni.

Žáruvzdorný obal hlavice, nutný pro vstup do atmosféry vysokou rychlostí, není technologicky příliš složité vyvinout. Větší problém mohou být vibrace a otřesy hlavice při startu rakety i vstupu hlavice do atmosféry, protože elektronika a systém iniciace jaderné nálože jsou v tomto směru poměrně choulostivá zařízení.

Zbrojením svého severního souseda je znepokojena Jižní Korea, i když tu mezikontinentální střely tolik neohrožují. Bát se musí těch s kratším doletem. V reakci na provedený test země uskutečnila nácvik rychlého startu většího počtu moderních letounů F-35. Jižní Korea má menší ozbrojené síly než její severní soused, ale na rozdíl od něho je má vybavené mnoha moderními zbraňovými systémy včetně letadel 5. generace, s nimiž se Severokorejci nemohou měřit.

Je nebo kdy podle vás bude Severní Korea schopna odpálit rakety s jadernou hlavicí na USA?

Zdroj: CNN, DefenceBlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti