Korea velkolepě vyzkoušela novou mezikontinentální raketu. One men show Kima a sloní chůze F-35 Jižní Koreje

Severokorejský režim je jeden z nejméně předvídatelných režimů na světě. Chudá země vlastnící jaderné zbraně je často využívá k vydírání jiných států.

i Zdroj fotografie: Stefan Krasowski / Creative Commons / CC BY
                   

Severní Korea ve velkolepé show předposlední březnový týden světu ukázala, že její rakety mohou zasáhnout i území USA. Ty severokorejský režim dlouhodobě označuje za hlavního nepřítele a usmíření nepřineslo ani dřívější setkání vůdců Kim Čong-una a Donalda Trumpa. Severní Korea se odmítla jaderných zbraní vzdát a naopak pokračuje ve svých raketových testech.

Korejský vůdce jako akční hrdina

Během března proto odpálila raketu Hwasong-17. Režim si k tomu zvolil i na místní poměry nečekanou propagandistickou show za účasti Kim Čong-una oblečeného v černé letecké bundě a tvářící ho se, že celou akci řídí. Několikaminutové video, které Severokorejci zveřejnili, ukazuje přípravu rakety na start a její odpálení. Vše je snímáno z mnoha úhlů a efektivně sestříháno do akčních scén.

Z testu se podařilo odborníkům zjistit mnohé údaje. Změřili poměrně přesně, že raketa vyletěla do výšky 6 248,5 kilometru a dopadla do vzdálenosti 1 090 kilometrů od místa odpalu. Její let trval 68 minut. To znamená, že by v případě naprogramování plošší trajektorie byla schopna urazit vzdálenost zhruba 13 tisíc kilometrů a bez problému tak zasáhnout území USA. Je to u severokorejské rakety dosud nejdelší zaznamenaná vzdálenost. Režim navíc oznámil, že ji chce prodloužit až na 15 tisíc kilometrů.

Raketu Hwasong-17 Severní Korea poprvé představila v roce 2020. Jde o dvoustupňovou raketu umístěnou na silničním podvozku. Je tedy velmi mobilní. Podle odhadů odborníků je 24 až 26 metrů dlouhá a má 2,4 až 2,9 metru v průměru. Její hmotnost odhadují na 80 až 150 tun. Předpokládá se, že by měla být schopna unést hlavici o celkové hmotnosti 2 až 3,5 tuny. Z provedeného testu nelze určit, jestli na raketě nějaká hlavice byla. Je to důležité, protože její hmotnost by ovlivnila i dolet rakety.

Jaderná hlavice musí přežít návrat k zemi

Je pravděpodobné, že by Severokorejci měli být schopni na raketu umístit jednu, ale možná i více svých jaderných hlavic. To ještě neznamená, že jsou schopni je použít. Jednak není jisté, zda již mají schopnost zajistit hlavicím při návratu do atmosféry jejich přežití ve funkční podobě, a navíc není jasné, jak přesně dokážou své rakety zamířit. Ale mnozí odborníci upozorňují, že jestli to ještě neumí, pravděpodobně toho budou v nějaké dohledné době schopni.

Žáruvzdorný obal hlavice, nutný pro vstup do atmosféry vysokou rychlostí, není technologicky příliš složité vyvinout. Větší problém mohou být vibrace a otřesy hlavice při startu rakety i vstupu hlavice do atmosféry, protože elektronika a systém iniciace jaderné nálože jsou v tomto směru poměrně choulostivá zařízení.

Zbrojením svého severního souseda je znepokojena Jižní Korea, i když tu mezikontinentální střely tolik neohrožují. Bát se musí těch s kratším doletem. V reakci na provedený test země uskutečnila nácvik rychlého startu většího počtu moderních letounů F-35. Jižní Korea má menší ozbrojené síly než její severní soused, ale na rozdíl od něho je má vybavené mnoha moderními zbraňovými systémy včetně letadel 5. generace, s nimiž se Severokorejci nemohou měřit.

Je nebo kdy podle vás bude Severní Korea schopna odpálit rakety s jadernou hlavicí na USA?

Zdroj: CNN, DefenceBlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články