Video: pokud se ruští vojáci před útokem dronů zahalí do kouřové clony, v podstatě si tím mohou pojistit šanci na výhru

Boj s průzkumnými drony připomíná trochu boj s větrnými mlýny. Ukrýt se před nimi je téměř nemožné, ale za některých okolností by mohla pomoci kouřová clona.

Vojáci k kouřové cloně i Zdroj fotografie: Massachusettská národní garda
                   

Realita dnešního bojiště vypadá tak, že na obloze krouží velké množství průzkumných dronů, díky nimž mají vojáci dokonalý přehled o tom, co dělá nepřítel. Utajit nějaký útok a jeho realizaci je tak v podstatě nemožné, neboť obránci často vědí velmi dlouho dopředu, že se nepřítel blíží, a jasno má také o jeho počtech nebo konkrétní technice. Ale přesto existují snahy, jak činnosti dronů zabránit – jednou z možností je využití kouřových clon.

Útok skrytý kouřem může uspět

Ruská armáda experimentuje s použitím dýmu k zakrytí jednotek proti průzkumným dronům, a dokonce se ho pokusila nasadit i v bojových situacích, ukazuje video níže. Je na něm konkrétně vidět, jak se vojáci skrytí pod kouřovou clonou snaží útočit na obranné pozice nepřítele. Útok byl údajně úspěšný, protože zabránil nasazení průzkumných dronů, uvádí Twz, ovšem tvrzení ruské strany nelze věrohodně doložit ani vyvrátit.

Generátor kouře TDA-3 iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Generátor kouře TDA-3

Záběry ukazují situaci, kdy vojenská vozidla ve větším počtu – jednat se mělo o systém TDA-3 – produkuje velké množství dýmu. Kouř se v dlouhých pruzích táhne do dálky, takže není vyloučeno, že se pod ním útočící jednotky opravdu mohly ukrýt. Nejde každopádně o žádnou novou taktiku, známa je již dlouhou dobu. Wikipedia uvádí, že moderní kouřové clony mohou ukrýt předměty nejen ve viditelném spektru, ale také v infračerveném.

Automobil s generátorem kouře je mobilní

TDA-3 je generátor kouře umístěný na nákladním vozidle Kamaz 5350 na podvozku 6×6. TopWar uvádí, že je díky němu schopný i činnosti v těžkém terénu. Na vozidle jsou dvě nádrže na složky dýmu a jedna nádrž na práškovou část. V modulu na míchání se tyto složky navzájem smísí, v důsledku čehož vytvoří velmi hustý kouř – náplně mají stačit údajně na nejméně 1 hodinu. Tento dým má být díky svému složení neprostupný i pro infračervené přístroje. Může být teoreticky účinný i proti dronům s termovizí používanými za špatné viditelnosti.

Zničena technika na východě Ukrajiny

Fotky: jak udělat nepříteli radost? Stačí, aby nekompetentní velitel nakupil desítky kusů techniky na 1 místě a nechal je naráz zničit

Taktika využití kouřové clony proti dronům může být určitě úspěšná, i kdyby skrýval techniku pouze ve viditelném spektru. Má ovšem řadu omezení a lze ji použít jenom za určitých okolností. Je totiž třeba, aby se od opozic útočníka linul směrem k pozicím obránce prostorem, jímž budou útočící jednotky postupovat. To vyžaduje specifický směr větru i jeho sílu, aby se rychle nerozptýlil, což mnohdy nemusí vyjít. Za příznivých situací ale tato taktika může slavit úspěch, drony techniku neuvidí a nebudou schopny na ni navést palbu.

Kouřová clona chránící před drony

Existuje nějaký efektivnější způsob ke skrytí útoku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články