V Kyjevě působila ruská záškodnická jednotka, Ukrajinci ji ale zavčasu eliminovali; připravovala útok i na ministerstvo obrany

NÁZOR: Činnost záškodníků v týlu nepřítele může být velmi nebezpečná, ale také přínosná. Jejich zneškodnění ještě před útokem je proto vždy úspěch.

Zásah ukrajinské policie i Zdroj fotografie: Public Domain
i Zdroj fotografie: Služba bezpečnosti Ukrajiny
i Zdroj fotografie: Služba bezpečnosti Ukrajiny
i Zdroj fotografie: Služba bezpečnosti Ukrajiny
i Zdroj fotografie: Služba bezpečnosti Ukrajiny
i Zdroj fotografie: Služba bezpečnosti Ukrajiny
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Ve válce na Ukrajině probíhají hlavní boje především na frontě daleko od hlavního město, i když nejenom tam. Obě strany se samozřejmě pokouší také o útoky ve vnitrozemí soupeře, a to i se zapojením tajných agentů. O podobných operacích se veřejnost většinou ani nedozví, protože podléhají přísnému utajení, ale jiné to je v případě úspěchu, kdy se veřejnost dozví alespoň o výsledku. Dalším případem je okamžik, kdy se bezpečnostním silám podaří nějakou záškodnickou skupinu nebo špiony zlikvidovat, a úspěchem se pak pochlubí.

Spící buňka, která roky vyčkávala

Není pochyb, že má Ukrajina své týmy v Rusku, čemuž mohou nasvědčovat například série záhadných výbuchů a požárů na různých místech v západních částech země. Ale stejně tak má má Rusko spolupracovníky na Ukrajině, na níž jistě připravovalo útok dlouho, a navíc vede proti ní vojenské akce minimálně od roku 2014, kdy anektovalo Krym. Může navíc využívat i některé prorusky smýšlející Ukrajince, což je nejspíše i případ 3členného záškodnického týmu, o jehož zneškodnění informovala v tiskové zprávě Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU).

Drony záškodníků iZdroj fotografie: Služba bezpečnosti Ukrajiny
Drony ruských záškodníků z Kyjeva

Jeho členy, obyvatele Kyjeva a Černigova, měla naverbovat ruská služba FSB již v roce 2018, a udělala z nich takzvanou spící buňku (takových může být po Ukrajině samozřejmě více, ale čekají na povel). Aktivovala ji přitom až během samotné války a jejím úkolem bylo zaútočit na hodnotné vládní a vojenské cíle v hlavním městě Ukrajiny. Zájem byl třeba o ministerstvo obrany, generální štáb ukrajinské armády, ale také o náhradní stanoviště, která by úřady využily právě v případě útoku, čemuž akce kontrarozvědky zabránila.

Útok provedený za pomoci dronů

Skupina záškodníků hodlala zaútočit prostřednictvím upravených komerčních dronů, které by nesly výbušniny. Jedna z členek dokonce absolvovala výcvik k jejich ovládání, ostatní se učili od ní nebo sami. SBU zabavila během razie deset takových dronů a výbušniny, které skupina vyráběla po domácku, na což byl ale expert další z jejích členů – v místě bydliště na to měl dokonce speciální laboratoř. Poslední „kumpán“ zase věděl, jak přeměnit drony v létající zbraně.

Ruská jednotka GRU

Nejenom Vrbětice, ruská GRU nechala vybuchovat cíle po celé Evropě od roku 2011. V podstatě to byly teroristické útoky

Skupina používala různé konspirační metody, často měnila bydliště, a v jednom případě v bytě založila požár, aby zahladila stopy po výbušninách. Jak nakonec ukrajinská kontrarozvědka skupinu odhalila, není jasné. Něco naznačují informace, že se záškodníci snažili informace získávat od svých známých v ozbrojených silách, a tak mohl někdo na zvídavé otázky upozornit. Stejně tak je však mohl prozradit dron, s jehož pomocí mapovali některá místa.

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Kolik takových záškodníků může mít Rusko na Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články