Nejenom Vrbětice, ruská GRU nechala vybuchovat cíle po celé Evropě od roku 2011. V podstatě to byly teroristické útoky

NÁZOR: Série výbuchů munice od roku 2011 má výrazně ruskou stopu. Umírali při ní lidé včetně dvou českých občanů, nejvíce to ale odnesla oblíbená destinace.

Ruská jednotka GRU i Zdroj fotografie: Igor Rudenko / Creative Commons / CC BY
                   

Když česká vláda na jaře 2021 oznámila, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích, k němuž došlo v roce 2014, mohou agenti ruské GRU, byl to pro mnohé šok. A o to větší, když vyšlo najevo, že jde o stejné agenty, co mají na svědomí útok novičokem ve Velké Británii na Sergeje Skripala, někdejšího důstojníka GRU. Nebyly to ovšem pouze tyto případy, agenti byli součástí speciální jednotky GRU 29155, která má na svědomí řadu útoků po Evropě, a to včetně několika výbuchů munice, při níž umírali lidé. Některé si připomeneme.

Jednotka GRU měla asi 70 členů

Činnostem jednotky se velmi intenzivně věnovali reportéři portálu Theins, kteří zjistili, že bylo její působení po Evropě dlouhodobé. Jednotka s označením 29155 vznikla pravděpodobně někdy v roce 2008 pod velením Andreje Averjanova, jemuž se do ní podařilo naverbovat asi 70 elitních členů GRU, a začali se připravovat na akce v Evropě. Jejich primárním úkolem bylo provádět různé sabotáže, z nichž některé nelze označit jinak než teroristické útoky.

Armáda České republiky, vojákyně

AČR rozhodně není jen pro muže, ženy tvoří téměř 14 % všech vojáků. Zastoupení mají i jako členové elitních jednotek a generálky

První útok připisovaný agentům jednotky se odehrál 12. listopadu 2011 u obce Lovnidol v Bulharsku. Tehdy tam explodovala dělostřelecká munice určená pro Gruzii, s níž Rusko v roce 2008 vedlo krátkou válku. A právě tato munice byla i v českém skladu ve Vrběticích, kam se tím pádem dostaly i výbušné systémy schované mezi dělostřeleckými granáty. Agenti do skladu pronikli pravděpodobně stejně jako v roce 2014. Další munice pro Gruzii pak v Bulharsku explodovala v roce 2012, tehdy zahynuli 3 lidé, a v roce 2015 vybuchla munice pro Ukrajinu.

Dělostřelecké munice ráže 152 milimetrů iZdroj fotografie: Pohraniční stráž Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Dělostřelecké munice ráže 152 milimetrů

A proč k nim vlastně docházelo tak často v Bulharsku? Jde totiž o zemi, která má jako jedna z mála stále velmi silně rozvinutý vojenský průmysl orientovaný na sovětské zbraňové systémy, díky čemuž dokázalo Bulharsko na začátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 zajistit, že obránce nepadl. Jak jsme na ArmádnímZpravodaji upozornili, v jednu chvíli dodávalo až 100 % potřebné munice, a také dnes tvoří až 1/3 dodávek.

Munice, co měla směřovat na Ukrajinu

V roce 2014 se ruští agenti zaměřili na sklad v českých Vrběticích. Munice odtud měla přes Bulharsko putovat Ukrajinu, která se bránila ruské agresi na Krymu a východu země. Agenti se dostali do dvou skladů a rozmístili nálože. Ty nejspíše neměly explodovat v České republice, ale až při převozu – první výbuch v říjnu 2014 byl podle všeho náhodný a zahynuli při něm dva lidé, druhý se pak odehrál v prosinci. Na ruskou stopu se přitom přišlo až o 7 let později, a to i díky spolupráci českých vyšetřovatelů s britskými kolegy.

Jevgenij Prigožin

Jevgenij Prigožin: ohlédnutí za brutálním „vojevůdcem“, který dokázal velké věci a s Putinovým posvěcením páchal nezměrné zlo

Šlo přitom o vážný incident ohrožující státní bezpečnost, a i když mnohé země počínání Ruské federace odsoudily, zmohl se komunistický režim (jak už bývá zvykem) pouze na výhrůžky a zařazení ČR mezi nepřátele Ruska. Třeba obchodní vztahy to ale zásadně neovlivnilo, k nám nadále proudily nezbytné suroviny i výrobky, zatímco české firmy zase vyvážely do největší země světa. Ale než by ruský režim přijal odpovědnost, to by se raději bil do posledního vojáka.

Srovnání základních jevů v putinovském Rusku a hitlerovském Německu. Je přijatelné porovnávat Adolfa Hitlera a Vladimira Putina?

Agenti zapojení do vrbětického výbuchu byli ti samí, kteří jsou podezřelí z útoku novičokem na bývalého agenta GRU Sergeje Skripala ve Velké Británii. Nejsou to však jediné akce jednotky 29155, její členové byli podle všeho v roce 2016 zapojeni i do přípravy neúspěšného převratu v Černé Hoře, a připisována jim bývá i snaha o ovlivnění amerických prezidentských voleb. Mnozí z bývalých členů jednotky se pak stali vysokými státními úředníky, a velitele Andreje Averjanova nedávno představil Vladimir Putin africký vůdcům, kde nejspíše bude působit.

Jak byste Rusko potrestali za teroristické útoky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články