Ukrajina dostane v roce 2024 desítky tanků Leopard 1A5. Proti ruským T-90M jsou beznadějně slabé, na východní bojiště se ale hodí

Leopard 1A5 je sice modernizovanou verzí, zdaleka se ale nemůže poměřovat s ruskými „vlajkovými“ tanky. K užitku však přece jenom bude.

Tank Leopard 1A5 na poli i Zdroj fotografie: Rainer Lippert / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Spojenecké země dodávají na Ukrajinu celou řadu výzbroje, a někdy je i desítky let stará. V jistých rolích je však stále velice užitečná, jenom je třeba pamatovat na její omezení a využívat ji se správnou taktikou. Typickým příkladem jsou tanky Leopard 1A5, z nichž Ukrajina získala první v létě 2023, a další má ještě obdržet, informuje MilIn. I přes svou zastaralost budou posilou, i když jenom tehdy, že je armáda nenasadí do nerovného boje s moderními tanky ruské armády.

Leopard 1A5 je modernizací z 80. let

Leopard 1 je tank vyvinutý již v 60. letech 20. století v SRN a byl ve výzbroji hned několika evropských států. Jak uvádí portál ArmyRecognition, v roce 1980 pak vznikl program na jeho modernizaci, aby se vyrovnal stále lepším sovětským tankům – jeho výsledkem byla nejmodernější varianta Leopard 1A5. Ta má vylepšené pancéřování, modernější řízení palby i další úpravy, parametry stroje se zlepšily po všech stránkách. Pravdou však zůstává, že proti modernímu ruskému T-90M Proryv-3 šanci nemá a v podstatě by to byl zbytečný boj.

Tanky Leopard 1A5 zvládnou i vodní toky iZdroj fotografie: Armáda Nizozemí
Tanky Leopard 1A5 zvládnou i vodní toky

První tanky Leopard 1A5 dorazily na Ukrajinu v červenci 2023, a v současné době jsou připravovány další. Společnost Rheinmetall ve své tiskové zprávě uvedla, že se zemí uzavřela dohodu na dodávku 25 těchto obrněnců, 5 vyprošťovacích vozidel a 2 cvičných tanků. Vše má dorazit v roce 2024. Ukrajině se mohou Leopardy 1A5 hodit například v boji proti pěchotě, a to při obraně i útoku. Nasadit by je ale bylo rovněž možné proti starým sovětským T-62 a T-55, které ruská armáda vytáhla kvůli vysokým ztrátám ze skladů a aktivně je využívá.

Předností Leopardu 1 je vysoká mobilita

Leopard 1A5 je 7,09 metrů dlouhý a 3,37 metrů široký, a jeho hmotnost je pak 40 tun, takže je z tohoto pohledu pro východní bojiště vhodnější. Též to ale naznačuje, že není příliš pancéřovaný – jeho nejsilnější pancíř má sílu kolem 7 cm, i když ho lze dovybavit přídavnými polykarbonátovými pancéřovými panely. Jeho výhodou je však vysoká mobilita, resp. se dokáže pohybovat rychlostí až 65 km/h, takže je rychlejší než ruské tanky (s výjimkou T-80 s plynovou turbínou). Jeho osádku tvoří 4 vojáci, není totiž vybavený automatickým nabíječem.

M1 Abrams, hlavní bojový tank tank

Americké tanky M1 Abrams nejspíše na Ukrajině způsobí paniku, ruské T-90M Proryv 3 jim 1 vs. 1 mohou čelit jen těžko

Hlavní zbraní tanku je dělo Royal Ordnance L7A3 ráže 105 milimetrů se zásobou munice na 60 ran a dosahem až 4 kilometry. Oproti tomu modernější ruské tanky mají pochopitelně mnohem výkonnější dělo, a to ráže 125 milimetrů. Dále je Leopard 1A5 vybaven koaxiálním kulometem, a další kulomet je pak na věži. Tank má ale velmi dobrý systém řízení palby a disponuje i termovizí, minimálně pěchota se před ním tedy neskryje.

Ukázka střelby z tanků Leopard 1A5

Jak ukrajinské armádě pomohou tanky Leopard 1A5?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články