Ukrajinci ničí čím dál blíže Moskvy: po zemi dojdou dokonce k letišti poblíž hlavního města, kde jsou i letouny soudného dne

NÁZOR: Ničit vojenskou techniku přímo na základnách je mimořádně žádoucí, ne vždy k tomu ale poslouží drony. Ukrajinci zvládnou udeřit i po zemi.

Ukrajinský voják přežil zásah z 30mm kanónun i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ukrajinská armáda se snaží od začátku války ničit ruskou techniku i v hloubi jeho území, čímž de facto odvrátí její nasazení a tedy i předejde ztrátám na životech a majetku. Nejčastěji k tomu přitom využívá sebevražedné drony, ale nejde o jediný způsob. I množství různých „nehod“ ve strategických podnicích (a na vojenských základnách) naznačuje, že na území Ruska působí různí sabotéři. Většina akcí je tajná a detaily se na veřejnost obvykle nedostávají. K útokům ale dochází i v blízkosti Moskvy nebo hluboko na Sibiři.

Ukrajinci se dostali na střežené letiště

Dobrým příkladem působení speciálních jednotek na území Ruska je útok sabotážního komanda na vojenské letiště Čkalovskij asi 30 kilometrů od Moskvy, jak upozornil také Anton Geraschenko, poradce ministra vnitra Ukrajiny na svém Twitteru / X. Objekt by měl patřit k nejstřeženějších na ruském území, neboť se na něm nachází nejen vrtulníky a vojenské letouny, ale také vládní či takzvaná letadla soudného dne. Ta jsou určena pro vysoké vojenské, případně státní představitele, aby z nich veleli v případě jaderného konfliktu.

Speciální ukrajinské komando se sice až k těmto letounům nedostalo, ale i tak způsobilo významné škody. Obětí nastražených výbušnin se stalo dopravní letadlo Antonov An-148, a především pak Iljušin Il-20M Coot-A, což je letadlo pro radarový průzkum a elektronické zpravodajství. Ruské letectvo jich má zhruba tucet a jsou v podstatě nenahraditelná. Poslední obětí byl pak výkonný bitevní vrtulník Mil Mi-28N, což je jedna ze dvou moderních bitevních helikoptér ruského letectva – na letišti byla nasazena na obranu proti dronům.

Ruská bezpečnost prokazatelně selhává

Uvedený příklad jasně ukazuje, že ruská bezpečnostní opatření nejsou dostatečná. Ukrajinským speciálům se dle všeho daří pronikat na ruské území, pohybovat se po něm stovky kilometrů od hranic, a ke všemu se dostávat do přísně střežených oblastí. Celou cestu si s sebou navíc musí nést vybavení, případně ho mohou nakoupit přímo v Rusku, což svědčí o obrovských problémech s ruskou bezpečností. V minulosti navíc byly zaznamenány i útoky sebevražednými drony, které startovaly z ruského území, kam je musely speciální jednotky dopravit.

Ruský bombardér Tu-22M3

Zničit bombardér Tupolev Tu-22 hluboko na ruském území je velký úspěch, posloužit k tomu může i dron vyslaný přímo z Ruska

Uvést lze třeba zničení bombardéru Tu-22M3, o čemž informovaly Ozbrojené síly Ukrajiny na Telegramu. Podobné útoky ukrajinských speciálních sil přitom mají minimálně dva významy. Pokud se jim podaří zničit nějakou techniku, mohou omezit ruské útoky na ukrajinské území, ale zároveň tak ruským vojákům i veřejnosti ukazují, že je pro ně válka riskantní, a ani v hlubokém vnitrozemí nejsou v bezpečí. Ruskému režimu přitom velmi záleží na tom, aby zůstalo jeho obyvatelstvo poslušné a proti válce na Ukrajině žádným způsobem nevystupovalo.

Jak je možné, že se Ukrajincům daří v takovém rozsahu operovat v Rusku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články