Zničit bombardér Tupolev Tu-22 hluboko na ruském území je velký úspěch, posloužit k tomu může i dron vyslaný přímo z Ruska

NÁZOR: Běžně nemá Ukrajina ruské strategické bombardéry jak sestřelit, dokáže je ale zničit na zemi, jelikož vyvinula schopné drony dlouhého dosahu.

Ruský bombardér Tu-22M3 i Zdroj fotografie: Dmitry Terekhov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

K útokům na ukrajinské cíle využívá ruské letectvo strategické bombardéry, například nadzvukové Tupolev Tu-22M3 Backfire. Až na výjimky, kdy na jaře 2022 bombardovaly obránce Mariupolu, však Rusko tyto bombardéry nad Ukrajinu neposílá, a ty naopak odpalují řízené střely, nejčastěji Ch-22 nebo Ch-32, z bezpečí ruského území. Ukrajinská protivzdušná obrana je tak nemá šanci jakkoli poškodit, a jedinou možností je zaútočit na ně, pakliže jsou zrovna na letištích. Ta se přitom nachází poměrně daleko od Ukrajiny.

Střely z Tu-22 lze zneškodnit jen těžko

Střely odpalované bombardéry Tu-22 jsou více než nepříjemné, protože létají vysokou nadzvukovou rychlostí a nelze je tedy jednoduše sestřelit. Jedna z nich například v lednu 2023 zasáhla panelový dům v Dnipru a zabila při tom 46 lidí. Jediné zbraně na Ukrajině, které jsou schopny tyto střely zastavit, jsou americké systémy MIM-104 Patriot, ale těch je jen omezené množství. Země proto zvolila taktiku ničení strategických bombardérů na území Ruska, když stojí na letištích. Používá k tomu drony, s nimiž startuje dokonce z území agresora.

K úspěšným útokům patří i někdejší zničení jednoho Tupolevu Tu-22M3 na letišti Soltsy-2 v Novgorodské oblasti v srpnu 2023. Spolu s ním byly přitom údajně další dva poškozeny. Vzhledem k tomu, že jich mělo Rusko na začátku války jenom 66 a minimálně jeden byl silně poškozen již v prosinci 2022, jde o těžkou ztrátu. Letectvo zareagovalo tak, že zbývající letadla z letiště stáhlo – což potvrdily několik dní po útoku i satelitní snímky.

Útok mohla provést speciální jednotka

Ukrajina nejčastěji používá k útokům na letiště s bombardéry drony s dlouhým doletem, z nichž se některé dostanou až k Moskvě nebo i za ní. V případě zničení Tupolevu Tu-22M3 informace naznačují, že použila menší dron vrtulníkového typu nebo kvadrokoptéru nesoucí nálož. A protože nemá takový dolet jako drony s křídly, musel startovat z ruského území, kde ho vypustili nejspíše ukrajinští agenti nebo členové speciálních jednotek. To by naznačovalo, že se zvládají po území Ruska pohybovat a teoreticky by mohli zaútočit kdekoli, třeba i na Sibiři.

Davidův prak, systém protivzdušné obrany

Davidův prak „aka“ Kouzelná hůlka má 2násobný dosah než americký Patriot, na uzdě udrží i ruské bombardéry Tupolev Tu-160 a Tu-95

Bombardér Tupolev Tu-22 nastoupil do služby u sovětského letectva již v roce 1972, takže jeho konstrukce nepatří k nejnovějším – v ruském letectvu jsou však i hluboce modernizované kusy. Jde o nadzvukový dvoumotorový bombardér, jehož rychlost může dosahovat až Mach 1,88 a jeho bojový dosah činí 2 500 kilometrů. Unese náklad 24 tun pum, řízených střel, protilodních raket, nebo 4 hypersonické balistické střely Ch-47M2 Kinžal.

Bombardér Tupolev Tu-22M3

Za jak velký úspěch považujete zničení strategického bombardéru?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články