Video: BVP M2 Bradley odolalo ruské protitankové střele

I když dokáží protitankové střely proniknut i silně pancéřovaným tankem a BVP by pro ně neměla být problém, mohou za určitých okolností přežít.

M2 Bradley, americké BVP i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Americká bojová vozidla pěchoty M2 Bradley jsou považována za jedna z nejodolnějších na světě, a jejich osádky tak mají velikou šanci přežít i těžké údery, ačkoliv je samotné vozidlo poničené. Ovšem ani M2 Bradley by většinou nemělo odolat munici určené proti tanku, neboť jeho ochrana zdaleka není tak silná. I tak se ale ukazuje, že to někdy zvládne, jak dokládá video zveřejněné na Telegramu. Spoléhat se na to však nelze, záleží to na situaci i štěstí.

I po zásahu střelou mohl M2 Bradley odjet

Odolnost bojového vozidla pěchoty M2 Bradley dobře demonstruje událost zaznamenaná dronem na ukrajinském bojišti. Na videu dostupném pod tímto článkem je zachyceno ukrajinské M2 Bradley v okamžiku, kdy z děla ráže 25 milimetrů odstřeluje pěchotu, uvádí MilIn. Z jiného místa, než na které však jeho osádka míří, pak najednou přiletěla protitanková střela, a ačkoliv při nárazu následoval výbuch a byl vidět kouř, řidič s vozidlem vycouval, otočil ho, a evidentně se stáhl na nějaké bezpečné místo.

M2 Bradley s bloky reaktivního pancéřování iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
M2 Bradley s bloky reaktivního pancéřování

M2 Bradley je svou relativně silnou ochranou známý, v základní verzi je po celém obvodu schopen odolat střelám ráže 14,5 milimetrů, a v přední části, kam ho raketa zasáhla, mívá obvykle odolnost mnohem vyšší. Některé verze mají navíc dodatečnou ochranu, ale ta z videa nejde poznat. Může se jednat o přídavné pláty, a na novějších vozidlech je i reaktivní pancéřování, uvádí MilitaryToday. To je účinné hlavně proti kumulativním střelám z RPG, a mohlo by být i jedním z důvodů, proč M2 Bradley přežilo.

I když střela zasáhne, není to výhra

Z videa není jasné, jakým druhem střely bylo M2 Bradley zasaženo. Ve výzbroji ruské armády je navíc opravdu mnoho protitankových zbraní s různým účinkem – například lehké RPG-18 nebo RPG-22 nemají tak velkou průraznost, většinou 300 až 400 mm RHAe, a jejich účinek může oslabit přídavný pancíř, zvláště ten reaktivní, ale stačily by. Naopak nejnovější verze 9M133 Kornet pak mají tandemovou hlavici určenu proti reaktivnímu pancéřování a průraznost až 1 200 mm RHAe, v tomto případě by tak vozidlu nejspíše nic nepomohlo.

Testy technologií pro nové BVP na M2 Bradley

Amerika nahrazuje legendární M2 Bradley, nové BVP XM30 má nepřítele zničit, aniž by ho viděl, a může ho dodat i evropská firma

Při ničení obrněných vozidel je ale také důležité místo a úhel, pod jakým je střela zasáhne. Jednak jsou různé oblasti rozdílně chráněné, a zejména přední část obvykle mnohem lépe než zadní nebo boky. Jenomže střela, ať je jakkoliv silná, může zasáhnout třeba jenom roh vozidla. Takže i když pronikne dovnitř, nepoškodí žádnou důležitou část a nezabije ani nezraní nikoho z osádky. V tomto případě však měli vojáci příslovečné štěstí, protože mohlo stačit jenom několik centimetrů vedle či jiný úhel, a její osud by byl zpečetěn.

M2 Bradley přežil zásah protitankovou střelou

Proč podle vás Bradley na videu přežil?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články