Video: ukrajinská maketa protivzdušné obrany IRIS-T SLM přechytračila ruské kamikadze drony ZALA Lancet

Z takového „úspěchu“ se nejspíše operátor bezpilotního letounu moc radovat nemůže, i když trefí systém protivzdušné obrany do správného místa.

IRIS-T SLM, systém protivzdušné obrany i Zdroj fotografie: Uživatel ArmyInform / Creative Commons / CC BY
                   

Moderní systémy protivzdušné obrany jsou velice silné zbraně, které mohou doslova uzavřít oblohu pro nepřátelské letouny, vrtulníky i řízené střely, a to i na desítky (někdy dokonce stovky) kilometrů daleko. Na druhou stranu jsou komplexy jako třeba RIS-T SLM velice drahé, což je další důvod, proč po nich ve válce protivník intenzivně pátrá a snaží se je zničit. Existují nicméně i mnohé metody, jak takovým útoků předejít nebo protivníka oklamat. Jednu ukazuje video níže zveřejněné na Telegramu profilem Дмитрий [не] Донской (Dmitrij [ne] Donskoy).

Účinný systém a velmi matoucí maketa

IRIS-T SLM je na zbrojním trhu poměrně novým systémem, jehož testy byly dokončeny teprve v roce 2015, jak potvrzuje ArmyRecognition. Postaven je na střelách IRIS-T upravených tak, aby je bylo možné odpalovat ze země, přičemž mají radarové i infračervené navádění, což jim zaručuje velmi vysokou úspěšnost zničení cíle. Účinné jsou přitom proti letadlům, vrtulníkům, větším dronům nebo řízením střelám, ale neumí sestřelovat balistické rakety. Cíle pošlou k zemi na vzdálenost až 40 km při max. výšce 20 km, a jejich rychlost je Mach 3.

Průzkumný dron ZALA Lancet

Ruské sebevražedné drony Scalpel jsou nežádoucí novinkou, oproti ZALA Lancet jsou skoro 2krát silnější a větší, a přesto levnější

Odpalovací systém s 8 střelami bývá umístěn na nákladním automobilu MAN 8×8, a součástí je kromě 3 odpalovacích vozidel také radar a velitelské stanoviště. Ve všech případech jde o veliké a těžko maskovatelné objekty, a lze je snadno napadnout i dronem – stejně jako to ukazuje video níže. Stát se však může, že narazí pouze na dobře zhotovenou maketu, v tomto případě na ukrajinskou, kterou operátor přes kameru dronu jako ZALA Lancet těžko rozpozná. Nesedí totiž některé detaily a chybí i výbuch střel, upozornil ArmyRecognition.

ZALA Lancet doletí daleko, ale…

Ruské bezpilotní letouny ZALA Lancet jsou účinné sebevražedné drony, které svou účinnost prokázaly opakovaně. Existují v několika verzích s různým dosahem a silou hlavice, a MilitaryToday uvádí, že standardní verze Lancet-3 unese hlavici o hmotnosti 3 kg, a vylepšená až 5 kg. Dron přitom létá rychlostí 110 km/h a na obloze vydrží až 40 minut, což mu umožňuje zasahovat cíle do vzdálenosti asi 40 kilometrů. A to velice schopně a efektivně.

Na druhou stranu je pro operátory dronu často obtížné zjistit, že útočí na nějakou maketu, což je různými armádami již dlouhé roky užívaná finta, jak nepřítele přelstít. Takové makety mohou být postaveny třeba ze dřeva a překližky, a často působí velice věrohodně. Útočník pak proti nim může poslat nějakou cennou zbraň, případně žít v iluzi, že v oblasti obranu zničil, ale ta skutečná ho později překvapí. Kvalitní nafukovací makety těžké techniky jsou vyráběny i v ČR, a to nejenom makety tanků a transportérů, ale také některých protivzdušných systémů.

Jak těžké je oklamat dron maketou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články