Ruské sebevražedné drony Scalpel jsou nežádoucí novinkou, oproti ZALA Lancet jsou skoro 2krát silnější a větší, a přesto levnější

K obávaným sebevražedným dronům Lancet přidalo Rusko ještě bezpilotní letouny Scalpel. Vypadají přitom podobně, ale jsou rychlejší a mají silnější hlavici.

Průzkumný dron ZALA Lancet i Zdroj fotografie: Militarnyi (Ukrajinské vojenské centrum)
                   

Útočit sebevražednými drony na techniku i další cenné cíle je ve válce na Ukrajině každodenní samozřejmostí. Ruská armáda k tomu využívá hlavně drony z rodiny ZALA Lancet, které nejednou prokázaly, že si poradí s celou řadou cílů, a jsou tak po právu obávané. Ve výzbroji ruských ozbrojených sil je má dle ArmyRecognition nově doplnit sebevražedný dron Scalpel s ještě vyšší ničivou silu, což může být pro ukrajinské vojáky hrozba.

Scalpel má řešit nedostatek Lancetů

Bezpilotní letoun Scalpel je dílem poměrně málo známé konstruktérské společnosti Vostok Design Bureau. Portál Defence-Blog uvedl, že je důvodem vývoje nového dronu hlavně doplnění počtů podobných zbraní, neboť Lancetů není ani přes max. výrobu dostatek, a cílem tedy bylo vyrobit levnější alternativu. Na bojišti by si však drony neměly konkurovat. Záběry na sociálních sítích pak naznačují, že první Scalpely jsou již na frontě – na videu pod článkem je vojáci vykládají v oblasti Avdijivky, kde v posledních týdnech dochází k velmi tuhým bojům.

Na první pohled mají Lancet a Scalpel velice podobnou konstrukci. Tvoří ji dlouhý trup opatřený čtveřicí křídel umístěných do kříže, a v zadní části jsou pak podobně uspořádané ocasní plochy. Tento design není překvapivý, osvědčil se nejen u ZALA Lancet, ale také u jiných dronů vyráběných ve světě. Pohon pak zajišťuje tlačná vrtule v zadní části a dron startuje z rampy vybavené katapultem, jak uvádí portál Defence-UA.

Hlavice o hmotnosti 5 kg bude ničivá

Mezi Lancetem a Scalpelem jsou však i větší rozdíly. Tím prvním a asi nejdůležitějším je nosnost – zatímco nejběžnější typ dronu Lancet má hlavici o hmotnosti 3 kilogramy, u Scalpelu je to 5 kilogramů. To je hodně důležité, protože to umožňuje na dron nainstalovat účinné protitankové hlavice schopné proniknout i do silně chráněných západních tanků, což zvyšuje šanci na totální zničení vybraného cíle, a ne že dojde pouze k jeho poškození.

Protiletadlový kanon ZU-32-2

Video: jak i přes 60 let starý dvojitý protiletadlový kanon ZU-23-2 posílá k zemi ruské sebevražedné drony Lancet z korby náklaďáku

Cestovní rychlost Scalpelu, jehož délka je 650 milimetrů, má být 120 km/h, což je o 10 km/h vyšší cestovní rychlost než u ZALA Lancet. Ve vzduchu má přitom 40 minut, tedy stejně jako Laancet, ale jeho vyšší rychlost znamená i o něco větší dosah, konkrétně to je 40 km. Sám o sobě sice nebude dron znamenat enormní posun možností ruské armády, ale pokud jich bude vznikat velké množství, budou moci ruští vojáci útočit sebevražednými drony na frontě mnohem častěji. Větší hlavice také znamená o něco vyšší ničivou sílu než dosud.

https://youtu.be/8FYqqIGFOwM?si=JJBtaXbeeCJ0scyJ
Drony Scalpel dorazily k Avdijivce

Jak důležité budou pro ruskou armádu drony Scalpel?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články