Video: miliony myší zaplavily ukrajinské zákopy a Rusům to hraje do karet, i když mají nejspíše podobné problémy

Zákopy jsou na Ukrajině pro mnohé vojáky jako domovy, jenomže v nich nejsou sami. Nechtěnou společnost jim dělají obrovská hejna hlodavců.

Pohled na myš i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vojáci mají ve válce na Ukrajině i nepřítele, jehož činnost nemusí být na první pohled vidět, ačkoliv je nejenom nepříjemný, ale v některých případech i životu nebezpečný. Jsou jím přemnožené myši a pravděpodobně i další druhy hlodavců, uvádí CNN, kterých jsou snad miliony. Statické pozice zákopové války se zásobami a mnoha úkryty jsou pro ně doslova rájem a zbavit se jich je poměrně těžké. Problém ukazuje video z ukrajinských zákopů a najdete ho níže; invazí hlodavců budou ale celkem jistě trpět i ruští vojáci.

Myší se téměř není možné zbavit

Myši jsou většinou velmi plaché a před člověkem utíkají, ale na záběrech z válečných zákopů to vypadá, že mnohé ostych ztratily, a hnízdí v doslova enormních počtech. Portál Defence-Blog uvádí, že vojákům způsobují obrovské škody, a muži v zákopech mají pocit, že jsou hlodavců miliony. Přirozeně se proti nim pokouší bránit různými prostředky a chytat je do pastí, ale je jich tolik, že to nestačí. Jako zcela neúčinné se kupříkladu ukázaly různé zvukové plašiče, a vojáci v zoufalství zkouší třeba mátový esenciální olej, který by je měl odpuzovat.

Pasti na myši iZdroj fotografie: Pixabay
Pasti sice na myši fungují, ale hlodavců je až příliš mnoho

Myši jsou přitom problém z více důvodů. Tím prvním je, že doslova likvidují vybavení vojáků, záběry níže ukazují, že se dostaly i do kovové krabice, kam vojáci zavřeli potřebné věci, a pustily se například i do nábojnic z brokovnice a prachových náplní. Jejich cílem jsou ale zásoby jídla, takže co není zavřené v neprodyšném a neprokousatelném obalu, nemá šanci přežít. Častým problémem je také překousání drátů, což může být problém pro bojeschopnost, když by vojáci zjistili, že jim nečekaně nefunguje třeba spojení nebo nějaká důležité technika.

Zničené zásoby i vážné nemoci

Přemnožení hlodavci jsou ovšem problém i po stránce zdravotní, protože je známo, že šíří spoustu nemocí. Například CDC na svých stránkách uvádí, že hlodavci přenáší leptospirózu, salmonelózu a řadu dalších chorob. Leptospiróza může mít přitom těžký průběh, a i když ji lze léčit, může vojáky vyřadit z boje na min. několik dní. Salmonelóza je zase vážné průjmové onemocněné a při těžkém průběhu může člověka i zabít. Pro jednotky to tedy znamená být neustále ve střehu nejenom před ruskými nepřáteli, ale také před myší invazí.

Ukrajinská jednotka v zákopu

Video přímo z helmy: obsazování ruského zákopu může místy vypadat jako z apokalypsy, nic než spoušť a létající granáty

Invaze hlodavců do zákopů by ale neměla být překvapením, jejich přemnožení je známé třeba z období první světové války, kde byly myši i krysy rovněž veliký problém. Jejich extrémní množství může mít původ v relativně teplém průběhu podzimu, kdy myši měly ideální podmínky pro množení, udává WSJ. V zimě se ale vojáci nemusí klidu dočkat, protože zákopy a různé bunkry mohou být pro hlodavce skvělé skrýše, a navíc v nich mají šanci najít dostatek potravy.

Invaze myší v ukrajinských zákopech

Jak se nejlépe vypořádat s hlodavci v zákopech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články