Video: Ukrajinci předvedli „malý“ a starý americký systém protivzdušné obrany MIM-23 Hawk. I ten má nezastupitelnou roli

Ukrajina dostala od spojenců k ochraně oblohy mnoho moderních zbraní, i starší systém však odvádí dobrou službu, a navíc je mnohem levnější.

MIM-23 Hawk na Ukrajině i Zdroj fotografie: Uživatel Los688 / Creative Commons / Public Domain
                   

Ukrajina potřebuje na obranu svého rozsáhlého území vysoký počet systémů protivzdušné obrany, protože Rusko neustále útočí na její města i další cíle pomocí dronů, řízených střel nebo balistických raket. Dostala k tomu velmi moderní západní zbraně jako MIM-104 Patriot a IRIS/T, ale také starší systémy, o nichž se zase tolik nemluví, mají při střežení vzdušného prostoru nezastupitelnou roli. Jedním z takových je třeba MIM-23 Hawk, který dle Defence-Blog předvedli ukrajinští vojáci s tím, že má vyplnit mezery v protivzdušné obraně.

Užívání MIM-23 Hawk potvrzuje video

Že Ukrajina systém MIM-23 Hawk dostala se mluví již zhruba od léta 2022 – poprvé ho dodalo Španělsko. Video pod tímto článkem informace potvrzuje, protože ukazuje jeho nasazení při obraně ukrajinského nebe. Záběry vznikly v nočních hodinách a je tedy obtížné rozeznat, zda se opravdu jedná o tento systém, ale nejspíše ano. Obsluha z něj odpálila dvě střel, z nichž pak na nebi obě explodovaly. Portál MilIn uvedl, že byl zásah úspěšný, ale cíl neupřesnil – nejspíše se jednalo o dron nebo řízenu střelu, proti nimž je Hawk jako dělaný.

iZdroj fotografie: Public Domain
Odpálení střely z MIM-23 Hawk

Kolik systémů MIM-23 Hawk Ukrajina vlastně v současné době má, není zcela jasné. Ví se, že ze Španělska jich měla dostat nejspíše 6, přičemž je pravděpodobně myšleno 6 baterií, ale některé informace zmiňují i další chystanou španělskou dodávku. Starší repasované systémy v neupřesněném počtu pak měli poskytnout i Američané, a dokonce je prý mohli nakoupit z jiných zemí – mluvilo se o Tchaj-wanu, protože vlastní Hawky již před mnoha lety vyřadili.

Nejlepší střely mají dosah až 40 km

Systém MIM-23 Hawk není zrovna nová zbraň, portál ArmyRecognition uvádí, že byla do výzbroje americké armády zařazena už v roce 1960. Tradičně však byla postupně vylepšována a dnes existující systémy jsou proto mnohem lepší a mají výkonnější radary, spolehlivější střely a větší dosah. Nejmodernější verze je Hawk Phase III, její střely by měly být schopné zasahovat cíle do vzdálenosti 35 až 40 kilometrů, a to ve výšce až 18 kilometrů.

Jugoslávské protiletadlové dělo Zastava M55

Invence umí zázraky: stařičké jugoslávské dělo Zastava M55 dostalo průmyslové kamery a zabíjí jeden dron za druhým

Zbraňový systém je přitom účinný proti letadlům, vrtulníkům, větším dronům a řízeným střelám, ale už nezvládne balistické rakety nebo hypersonické střely (s těmi mají ostatně problém i některé moderní systémy). Typická baterie se skládá z několika radarů a 6 odpalovacích systémů – na každém jsou 3 střely, a nechybí velicí a řídicí stanoviště. Komponenty bývají umístěny na speciálních vozících, které lze v případě potřeby je zaháknout za automobil a odvézt. Součástí jsou i elektrické generátory a další vybavení.

Odpálení střel MIM-23 Hawk na Ukrajině

Jak nápomocné mohou být Ukrajině starší systémy MIM-23 Hawk?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články