Video: mina dokáže americký tank M1 Abrams znehybnit, ale samotná exploze už nemusí tak odolným obrněncem proniknout

Americký tank M1 Abrams má úctyhodné pancéřování, které dokáže osádku ochránit i tehdy, kdy mu mina doslova roztrhá pás. A přežít dokáže i následný zásah dronem.

Americký tank M1A2 Abrams i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Pokud tank najede na protitankovou minu, nelze předpokládat, že zůstane bez úhony. Exploze několika kilogramů trhavin totiž zcela určitě alespoň roztrhá jeho pás, jelikož tak odolný není možné zkonstruovat, a znehybní ho tak. Otázkou ale je, co dalšího může mina tanku způsobit – v některých případech zbydou často jenom trosky, ale například americký tank M1 Abrams je dle všeho tak odolný, že mohou jeho ostatní části, zvláště ty vnitřní, přežít.

Mina roztrhla tanku M1 Abrams pás

Jak vypadá tank M1 Abrams po střetu s protitankovou minou, lze vidět na videu pod článkem. Jde o záběry pořízené ruskými novináři a tedy o prohlídku ukořistěných trosek. Twz uvádí, že variantě s minou napovídá poškození jednoho pásu, který je na záběrech přetržený a viditelně mimo kola. Osádka ale tank zjevně opustila, o čemž mohou svědčit otevřené poklopy.

A1M1 Abrams iZdroj fotografie: Námořní pěchota USA
Tank M1 Abrams s kamufláží

Dalším důkazem houževnatosti je naprosto neporušený vnitřek tanku, kdy nejsou popraskané ani displeje. Na opuštěné trosky také minimálně jednou zaútočil sebevražedný dron, ale ani ten neměl žádný vliv. Oproti sovětským a ruským tankům trpících slabinou nazývanou Jack-in-the-box efekt je to rozdíl. Wikipedia uvádí, že jde o výbuch munice uvnitř tanku, který následně odhodí věž. Naopak u M1 Abrams byla jenom pootočená, ale není jisté, zda následkem výbuchu miny, nebo tak byla ještě před tím, než se tak stalo.

Silný pancíř a evidentně odolné dno

Za přežití vděčí tank M1 Abrams své konstrukci. Je o něm známo, že má odolný pancíř, a ArmyRecognition uvádí, že jde o odvozeninu kompozitního pancéřování Chobham. Ta využívá keramickou technologii a různé materiály s různou tvrdostí a elasticitou. Proti účinku miny však chrání dno tanku, které musí být speciálně zesílené, aby jí odolalo – exploze totiž nepronikla dovnitř. Vlastnosti této ochrany nejsou veřejně známé, evidentně je ale velice kvalitní.

Hlaveň tanku M1 Abrams v níž se používá munice M829

„Malý velký“ problém pro americké tanky M1 Abrams: doslova roztříštit je může koule rychlá Mach 4, ale zatím pouze teoreticky

O odolnosti tanku svědčí i to, že přežil následný útok dronem, ať už šlo o snahu zabránit jeho opravě nebo naopak využití jeho technologií nepřítelem. Ale i kdyby hlavice pronikla až k munici, je uložena tak, aby její exploze neohrozila osádku. Od prostoru s vojáky je totiž oddělena pancéřovou přepážkou, přičemž jsou jiné části věže oslabeny tak, aby exploze směřovala právě mimo prostor, v němž jsou lidé.

Tank M1 Abrams, který uvnitř není po najetí na minu poškozený

Jak hodnotíte odolnost tanku M1 Abrams?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články