I jediný miniostrov může Američanům de facto zabránit v útoku na jih Číny: ta moc dobře ví, co dělá, a jak „hrát“ ve svém teritoriu

NÁZOR: Jihočínské moře je strategické hned z několika důvodů, a mj. také místem, které může zůstat Američanům i jejich spojencům zcela zapovězené.

Čínská základna na Woody Island i Zdroj fotografie: Paul Spijkers / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Spojené státy americké a Čínská lidová republika mají v posledních letech velmi napjaté vztahy, a aktuálně situace graduje kvůli Tchaj-wanu. Obě mocnosti se tak připravují na možný střet v Tichém oceánu a okolních mořích, což Amerika opakovaně přiznává. Čínská priorita je přitom zabezpečit Jihočínské moře, což je pro ni mj. strategická oblast s hustou námořní dopravou, přírodními zdroji a surovinami. Velmi agresivně se z ní proto snaží vyšachovat ostatní státy a zabrat ji celou pro sebe. Navíc tak významně posiluje obranu i možnosti útoku.

Obrana vysunutá daleko od pobřeží

Jihočínské moře je strategické nejen z hlediska zdrojů, ale v tomto případě zejména vojensky. Tvoří totiž jakousi oblast uzavřenou pevninou a ostrovy, a pakliže ji Čína ovládne, zabezpečí si celé své jižní pobřeží. To by v podstatě znamenalo, že by v případě nějakého konfliktu, například kvůli Tchaj-wanu, musela hlídat hlavně akce z východu, zatímco jih by byl pod její kontrolou. Čínské základny v Jihočínském moři jsou proto vysunuty daleko od pevninského pobřežím, a proplout kolem nich by bylo pro Američany a jejich spojence velmi těžké.

Na zdroje bohaté Jihočínské moře si dělají nárok i další státy, konkrétně Tchaj-wan, Vietnam, Filipíny, Brunej a Indonésie. Čína ale tvrdí, že je většina Jihočínského moře jen a pouze její. Například mezinárodní arbitráž vyvolaná Filipínami však potvrdila, že jsou její nároky neoprávněné – na druhou stranu je nutné si položit otázku, nakolik byla taková arbitráž objektivní, když de facto všichni zúčastnění byli proti Číně.

F-35B

Američané v tichosti rozehrávají boj o moc v Tichomoří: proti Číně vybudují základny na ostrovech, z nichž kolmo odstartují F-35B

Stejně tak je ale nutné zmínit, že si Čína dodnes nárokuje mnohá dříve ztracená území, a to někdy i velmi agresivně. Ale protože nemá v oblasti žádnou reálnou protiváhu, buduje na sporných územích vojenské základny namísto diplomatického jednání. Poslední z nich vzniká na velmi malém ostrůvku Triton, který je součástí Paracelských ostrovů. Jde o oblast poblíž Vietnamu, který si oblast nárokuje (ale zhruba stejně je vzdálená i od Číny, resp. jí je o několik desítek kilometrů blíže, ačkoliv jenom její ostrovní provincii Chaj-nan).

Paracelské ostrovy jsou asi 310 km od čínského ostrova Chaj-nan, a zhruba 360 km od Vietnamu

Postavit základnu s letadly a střelami

Čínský postup je při budování základem jako přes kopírák. Vybere si nějaký ostrůvek nebo útes s mělčinou, kdy když není dostatek pevniny, tak ji vytvoří uměle, a pak vybuduje přistávací dráhu pro letadla a vrtulníky. K tomu postaví sklady, bunkry a instaluje radary a silnou protivzdušnou a protilodní obranu. Střely a stroje startující z této základny ovládnu okolní moře a slouží jako nepotopitelná letadlová loď. Krom Tritonu jsou základny třeba ještě na Woody Island na Paracelských ostrovech a Mischief Reef na Spratlyových ostrovech.

Systém THAAD na ostrově Guam

Nejstřeženějším místem na planetě Zemi může být americký ostrov Guam daleko od pevniny, kvůli hrozbě konfliktu s Čínou

Menší a chudší státy nemají šanci se proti takovému agresivnímu postupu bránit, a tak Čína zahraniční apely ignoruje. Američané nebo některé ze západních států do oblasti občas pošlou vojenskou loď, aby demonstrovala svobodu plavby, což vyvolá nervózní čínskou reakci. Základny však neopustí, a vzhledem k tomu, že jsou i 1 000 km daleko od pobřeží, jsou významným rozšířením čínské přítomnosti a místem, které může odvrátit válku na pevnině. Případná eliminace základen by asi možná byla, ale nákladná a vyžádala by si velké ztráty.

Torpédoborce amerického námořnictva

Čína zvolila před lety lepší taktiku a Amerika dnes nemá dost lodí ani k zajištění své národní bezpečnosti, natož k misím ve světě

Země draka, ač se to nemusí líbit, zkrátka velmi dobře ví, co dělá, a plně si svou sílu uvědomuje. Svět přitom zdaleka nezná ani zlomek jejích armádních tajemství, ta si totiž velice dobře chrání (ano, lépe než kterákoliv jiná země) a „do éteru“ pouští výhradně to, co sama chce, málokdy jde o únik informací. A asi lze jenom těžko rozporovat, že by neměla na svém území zásadní výhody. V případě, že na ozbrojený střet opravdu dojde (doufejme, že ne!), bude to Amerika, kdo se bude muset vypořádat s neznámým prostředím, ačkoliv má zatím stále silnější armádu.

Co si myslíte o čínské rozpínavosti v Jihočínském moři a stoupajícímu napětí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články