Ministerstvo obrany se chystá nahradit houfnice Dana

Podle oficiálních informací se české ministerstvo obrany chystá zbavit zastaralých houfnic Dana, které se v Československu vyráběly v osmdesátých letech.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Oficiálně se Dana jmenuje Samohybná kanónová houfnice vzor 77 a bohužel již neodpovídá oficiálním normám NATO. Dana má v současnosti několik různých modifikací, například Ondavu a Zuzanu, a kromě České republiky a Slovenska ji stále ještě využívají jen tyto státy:

  • Ázerbájdžán
  • Libye
  • Polsko
  • Gruzie
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Jsou populární nejenom v naší armádě

Danu by měl vystřídat Caesar

Československé houfnice budou pravděpodobně nahrazeny francouzskými, ministerstvo obrany již zahájilo vyjednávání o nákupu 52 houfnic typu Caesar 8×8. Jak už název napovídá, Caesary jsou velké systémy s pohonem na všech osm náprav. V závislosti na výbavě se jejich bojová hmotnost pohybuje mezi 28 a 30 tunami, na silnici je jejich maximální rychlost 90 km/h a v terénu 50 km/h. Ceasar je zatím ve výzbroji jediné armády, dánské. Jeho výrobce proto aktivně hledá nové potenciální zájemce.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Čím budou tyto houfnice nahrazeny?

Vyšší ráže, lepší manévrovací schopnosti

Caesar má oproti Daně o tři milimetry vyšší ráži, ale jeho hlavní předností jsou lepší jízdní a manévrovací schopnosti. Přestože je o několik tun těžší než Dana, měl by být podle výrobce schopen zdolat větší převýšení a pohybovat se rychleji, a to i v náročném terénu. Měl by být také schopen bez příprav přebrodit vodní plochy s hloubkou do 1,2 metru. Od starší Dany se pochopitelně odlišuje také pokročilým navigačním a zaměřovacím systémem ovládaným vyspělým palubním počítačem.

KVÍZ: Která země Danu nevyužívá?

Obchod za šest miliard

Podle informací z ministerstva obrany je na nákup nových houfnic vyčleněno téměř šest miliard korun. Pokud se česká strana s francouzským výrobcem skutečně domluví, dodávky Caesarů armáda obdrží v několika vlnách v letech 2022-2026. Kontrakt také zahrnuje opci na případné dokoupení dalších houfnic. Po dodání poslední nové houfnice budou Dany zcela vyřazeny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články