Ministryně Jana Černochová navštívila letce v Čáslavi. Na jaře je čeká mise v neklidném Pobaltí

České letectvo je v současné době vybaveno švédskými stoji JAS-39 Gripen. Jejich pronájem ale bude končit a vláda bude muset rozhodnou o náhradě.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Ministryně obrany Jana Černochová navštívila poslední lednový pátek letošního roku 21. základnu taktického letectva v Čáslavi. Ta je nejvýznamnější českou vojenskou leteckou základnou, protože jsou na ní umístěny jednotky vyzbrojené víceúčelovými stíhacími stroji švédské konstrukce JAS-39 Gripen a další letci odtud vzlétají s českými bitevníky L-159 Alca.

Letci jsou stále v pohotovosti

Velitel základny Jaroslav Míka proto mohl ministryni informovat, že hlavními úkoly základny je ochrana vzdušného prostoru České republiky. Je realizována v rámci aliančního pohotovostního systému NATO – NATINAMDS, což je Integrovaný systém protivzdušné a protiraketové obrany NATO, kdy v pohotovosti je připravena dvojice Gripenů. V případě potřeby je může vojenské letectvo okamžitě doplnit dvojicí letounů L-159 v rámci Národního posilového systému protivzdušné obrany.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Ministryně Jana Černochová v Čáslavi

V rámci systému NATINAMDS drží postupně střídané dvojice letounů JAS-39 pohotovost k okamžitému startu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Pokud je vyhlášen signál ke vzletu, musí hotovostní Gripeny vzlétnout nejpozději do 15 minut. Během návštěvy ministryně byl vyhlášen signál k cvičnému vzletu Tango Scramble. Při něm stíhačky nejčastěji startují k nekomunikujícím letounům či letounům v tísni, zhruba desetkrát ročně. Loni to podle Míky bylo kvůli koronavinu o polovinu méně.

V dubnu začíná nasazení v Litvě

„Letos nás čeká sedmé nasazení v misi Air Policing, od dubna do července budeme střežit vzdušný prostor v Pobaltí, tentokrát ze základny Šiauliai v Litvě,“ prozradil během návštěvy Míka. Čeští letci s touto oblastí mají zkušenosti, ale letošní úkol může být velmi náročný. Především kvůli napětí, které již řadu týdnů panuje kolem Ukrajiny, a monitorované hrozbě ruských vojsk v blízkosti jejích hranic.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Ministryně Jana Černochová si prohlíží CZ BREN 2 PPS

Kromě letadel a jejich pilotů se mohla ministryně Černochová na základně detailně seznámit i s novou pěchotní zbraní, kterou dostávají čeští vojáci. Je jí puška pro přesnou střelbu CZ BREN 2 PPS. Jak název napovídá, jde o zbraň z dílen České zbrojovky, která vychází z útočných pušek řady Bren. Ve výzbroji nahradí samonabíjecí odstřelovací pušku SVD Dragunov a SVDN-3 Tiger. Do konce roku jich vojáci získají 350.

Jaké letouny by letectvo mělo dostat po Gripenech?

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti