Ministryně Jana Černochová navštívila letce v Čáslavi. Na jaře je čeká mise v neklidném Pobaltí

České letectvo je v současné době vybaveno švédskými stoji JAS-39 Gripen. Jejich pronájem ale bude končit a vláda bude muset rozhodnou o náhradě.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Ministryně obrany Jana Černochová navštívila poslední lednový pátek letošního roku 21. základnu taktického letectva v Čáslavi. Ta je nejvýznamnější českou vojenskou leteckou základnou, protože jsou na ní umístěny jednotky vyzbrojené víceúčelovými stíhacími stroji švédské konstrukce JAS-39 Gripen a další letci odtud vzlétají s českými bitevníky L-159 Alca.

Letci jsou stále v pohotovosti

Velitel základny Jaroslav Míka proto mohl ministryni informovat, že hlavními úkoly základny je ochrana vzdušného prostoru České republiky. Je realizována v rámci aliančního pohotovostního systému NATO – NATINAMDS, což je Integrovaný systém protivzdušné a protiraketové obrany NATO, kdy v pohotovosti je připravena dvojice Gripenů. V případě potřeby je může vojenské letectvo okamžitě doplnit dvojicí letounů L-159 v rámci Národního posilového systému protivzdušné obrany.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Ministryně Jana Černochová v Čáslavi

V rámci systému NATINAMDS drží postupně střídané dvojice letounů JAS-39 pohotovost k okamžitému startu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Pokud je vyhlášen signál ke vzletu, musí hotovostní Gripeny vzlétnout nejpozději do 15 minut. Během návštěvy ministryně byl vyhlášen signál k cvičnému vzletu Tango Scramble. Při něm stíhačky nejčastěji startují k nekomunikujícím letounům či letounům v tísni, zhruba desetkrát ročně. Loni to podle Míky bylo kvůli koronavinu o polovinu méně.

V dubnu začíná nasazení v Litvě

„Letos nás čeká sedmé nasazení v misi Air Policing, od dubna do července budeme střežit vzdušný prostor v Pobaltí, tentokrát ze základny Šiauliai v Litvě,“ prozradil během návštěvy Míka. Čeští letci s touto oblastí mají zkušenosti, ale letošní úkol může být velmi náročný. Především kvůli napětí, které již řadu týdnů panuje kolem Ukrajiny, a monitorované hrozbě ruských vojsk v blízkosti jejích hranic.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Ministryně Jana Černochová si prohlíží CZ BREN 2 PPS

Kromě letadel a jejich pilotů se mohla ministryně Černochová na základně detailně seznámit i s novou pěchotní zbraní, kterou dostávají čeští vojáci. Je jí puška pro přesnou střelbu CZ BREN 2 PPS. Jak název napovídá, jde o zbraň z dílen České zbrojovky, která vychází z útočných pušek řady Bren. Ve výzbroji nahradí samonabíjecí odstřelovací pušku SVD Dragunov a SVDN-3 Tiger. Do konce roku jich vojáci získají 350.

Jaké letouny by letectvo mělo dostat po Gripenech?

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články