Území napadené Ukrajiny se stává jedním velkým minovým polem. Obrovská exploze zlikvidovala neopatrné ruské BMP IFV.

Miny jsou běžnou součástí jakéhokoli konfliktu. Odminování regionů, které se ocitly ve válce, trvá dlouhá léta a pohyb v nevyčištěných oblastech je extrémně nebezpečný.

i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dodnes je nacházena munice a zbraně z druhé světové války po celé Evropě. Miny znamenají nebezpečí pro každého – techniku, vojáky i civilisty. Obě strany konfliktu je zřejmě neváhají rozsáhle používat. Níže použité video je záznam jen jedné z mnoha událostí, ke kterým nepochybně dnes a denně dochází na území válkou sužované Ukrajiny. Rusové zřejmě rozhazují miny úplně všude, bez snahy zaznamenávat místa použití. Zbraně si budou žádat lidské životy ještě léta.

Rusové byli zjevně neopatrní

Z videa nelze přesně určit typ BMP, ovšem jasně viditelné jsou krátery v okolí události a především zničené vozidlo, které nevykazuje žádné známky zásahu ze vzduchu. Především varuje velmi nedávným zničením, jelikož nadále silně hoří a doutná. I z nekvalitního záznamu je patrné, že k výbuchu došlo na spodní levé části obrněnce. Exploze zasaženou část zcela zlikvidovala.

Na začátku záznamu z dronu je vidět, jak nepoškozené BMP stojí. Posádka si je zřejmě vědoma toho, že míří do nebezpečného prostoru. Podle prudkého rozjezdu to Rusové prostě a jednoduše riskli. Následné výbuchy vypovídají o obrovské síle dvou protitankových min a zřejmě následné explozi paliva zasaženého vozu. Pravděpodobnost přežití posádky pěchotního vozidla je minimální.

Existuje rozsáhlé množství informací, že ruští vojáci ve velkém konzumují alkohol a drogy. Na obrovském počtu videí a fotek z míst, kde Rusové pobývali, se nachází spousta prázdných lahví od alkoholu, případně zbytků vybavení na užívání různých omamných látek. Zde je možné najít vysvětlení příčiny této šílené akce, která stála agresory život. V každém případě video jen dokazuje katastrofický stav kremelských jednotek.

Místo události je neznámé

Symptomatická pro celý konflikt budou minová pole položená na spoustě míst, bez jakéhokoli vědomí o jejich existenci. Další zajímavou záležitostí je, že BMP se zcela záměrně rozjelo velmi rychle se zjevnou snahou v rychlosti ujet případnému výbuchu, ale nepovedlo se. Miny se aktivovaly bleskově. Posádka možná i předpokládala, že první vozidlo (zřejmě též BMP) už miny aktivovalo a další zde nebudou, evidentně se zmýlili.

Ukrajina dostává velké množství různých typů nášlapných min. Hlavní vojenskou taktikou při jejich používání je umístit několik protitankových min do struktury tak, aby od sebe nebyly příliš vzdálené. Celá protitanková síť je pak pokryta pískem, kameny a listím, případně materiály z okolí, aby řidič nepřátelského vozidla neviděl hrozící nebezpečí a nevěnoval místu pozornost. V síti miny nikdy nevybuchnou všechny, o to větší je šílenství, které Rusové předvedli.

V této chvíli již na Ukrajině operuje velké množství jednotek, které se věnují likvidaci min v místech, kde se nacházely ruské oddíly. Jedná se o velmi nebezpečnou práci, jež zjevně bude trvat mnoho let a vyžádá si velké množství nevinných životů. Další aspekt války, kterou Rusové rozpoutali a nesou za něj zodpovědnost. Bohužel mrtvým nebo zmrzačeným lidem jakékoli odsouzení Ruska nepomůže.

Jak velké nebezpečí představují miny v konfliktu?

Zdroj: BulgarianMilitary

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články