Video: mnohonásobná exploze zajistila, že zůstane hrůzný ruský raketomet zničen napořád a bez možnosti opravy

Raketomet TOS-1A je velice nebezpečný, takže je pro nepřítele vždy důležité, zničit ho dříve, než udeří. A v případě zásahu plného odpalovače lze čekat opravdový ohňostroj.

Zničený raketomet TOS-1A i Zdroj fotografie: Státní pohotovostní služba Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Raketomet TOS-1A Solntsepek je ve výzbroji ruské armády opravdu hrůzostrašnou zbraní. Vojáci ho většinou nasazují v okamžiku, kdy se pokouší překonat nějakou silně bráněnou pozici, protože používá termobarickou munici. Právě s tou je účinný i proti zakopaným vojákům, případně bojovníkům ukrytým v různých bunkrech. Když ho tedy soupeř odhalí, snaží se ho pochopitelně co nejdříve zničit, a to nejlépe napořád. Stejně jako tomu bylo u Avdijivky na východě Ukrajiny začátkem ledna 2024, jak upozornil Defence-Blog.

Raketomet TOS-1A nedostřelí daleko

TOS-1A je silná a velice obávaná zbraň, ale má jeden handicap – tím je poměrně malý dosah – ArmyRecognition uvádí 6 kilometrů, i když mají existovat i nové střely s dosahem až 10 kilometrů. Raketomet je přitom z tohoto důvodu osazen na velmi odolném tankovém podvozku, s nímž projede i náročným terénem a vydrží i nějaký výbuch miny. Musí se totiž k pozicím nepřítele přiblížit na krátkou vzdálenost, což dává šanci na jeho zničení. Možností, jak to provést, je celá řada – použít lze protitankové zbraně, dělostřelectvo nebo drony.

Salva z raketometů TOS-1A iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
Salva z raketometů TOS-1A

Na videu pod článkem je zachycený případ, kdy TOS-1A začíná hořet po zásahu sebevražedným FPV dronem, pravděpodobně s nějakou hlavicí, například z RPG-7, i když samotný útok vidět není. Lze předpokládat, že dron nejspíše raketomet zasáhl do odpalovací části, která totiž není žádným významným způsobem chráněna, a je nejcitlivější. Následovala série výbuchů a totální zničení. Malé drony mohou poškodit nebo zničit i podvozek, ale útočit na něj by nedávalo smysl, velká odpalovací část je mnohem logičtějším cílem.

Termobarická munice má děsivé účinky

Raketomet TOS-1A obsahuje 24 raket ráže 220 milimetrů, uvádí MilitaryToday. Jde přitom o termobarické střely, což znamená, že rozptylují aerosolový oblak hořlavého plynu, kapaliny nebo práškové výbušniny, vysvětluje Wikipedia. Tento oblak je následně zažehnutý, což vytvoří planoucí kouli, a ta nejenže spálí vše v dosahu, ale vytváří i jakýsi podtlak, což dokáže rozervat orgány lidí v okolí. Účinné je to i na osoby v úkrytech, které by jinak dokázaly přežít nedaleký výbuch explozivní hlavice, ale u termobarické to neplatí.

BM-27 Uragan, ruský raketomet

Video: 3 ruské raketomety a radar podlehly jedinému útoku HIMARS, a padly dokonce i ukryté BM-27 Uragan a TOS-1A

Tyto střely jsou zároveň i slabinou raketometu. Ze sekvence a síly výbuchů na videu se lze domnívat, že byl TOS-1A Solntsepek zrovna plný raket. Zásah dronu nejprve odpálil jednu z nich, a ta zbytek. Výbuchů bylo minimálně 5, ale poslední byl opravdu veliký a ničivý; trosky létaly desítky metrů daleko. V tomto okamžiku evidentně explodovala většina zbylých střel najednou, a to v kombinaci hnací směsi a hořlavé náplně, což je neobyčejně destruktivní.

Zničení raketometu TOS-1A dronem

Měla osádka raketometu TOS-1A šanci na záchranu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články