Video: granát modifikovaný pro „čištění“ zákopů udeří tiše a nečekaně, stačí ho stáhnout lepenkou a shodit z dronu

Zákopová válka má dnes zcela jiné možnosti – vojáci už se nemusí vždy střetávat tváří v tvář, někdy je lze eliminovat za pomoci upravené nálože svržené z dronu.

Modifikované granáty pro drony na Ukrajině i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Nigérie
                   

Letošní ukrajinské ofenziva, která by mohla proběhnout na jaře nebo v létě, se bude nejspíše podobat tomu, jak se ukrajinská armáda chovala během loňského roku u Chersonu. Tedy s tím rozdílem, že nebude ruské vojáky blokovat za mosty a zamezovat jim tak v postupu; sama je bude naopak potřebovat. Stát přitom bude proti mnoha protivníkům, a jedny z nejtěžších bojů se často odehrávají v zákopech. Když je to ale možné, lze je „vyčistit“ třeba upraveným granátem.

K útoku na zákop stačí granát z granátometu

Na ukrajinskou ofenzivu jsou jistě připraveny i zákopové pozice, které budují ruští vojáci například v oblasti Záporoží, ale také u měst jako Melitopol nebo Mariupol. Jak ukazují záběry z loňského roku, již tehdy pomáhaly vojákům zdolávat ruské zákopy ukrajinské drony. Stačí k tomu i obyčejné kvadrokoptéry s granátem ráže 30 milimetrů, který je běžně používán do granátometu AGS-17. Upraveny bývají tak, aby co nejlépe držely směr.

Na videu je vidět, jak operátor dronu našel ruského vojáka ukrytého v zákopu. Ten mu poskytuje velmi dobrý úkryt před vším, tedy kromě přímého zásahu nebo termobarickými zbraněmi. Obsluhy dronů se však praxí naučily trefovat i do opravdu malých cílů, takže pro ně zákop není překážkou. Pokud upravený granát dopadne do zákopu v blízkosti vojáků, nemají šanci. Malé drony s tichým elektrickým pohonem většinou ani neslyší, útok tak může přijít zcela nečekaně.

Ukrajinu podpoří i tanky z Polska a ČR

Video ukazuje rovněž kolonu tanků T-72M1 darovaných ukrajinské armádě z Polska; podobné stroje ale dostala i od České republiky. Jde o exportní verzi sovětských T-72, ale se slabším pancéřováním a některými jednoduššími technologiemi, než jaké mívaly sovětské T-72B. Ukrajinci možná budu mít podobných tanků na ofenzivu i několik set, protože jim Polsko mělo v poslední době odeslat většinu svých strojů. Další nebo podobné jsou upravovány v České republice, jejich modernizaci přitom platí Spojené státy a Nizozemí.

Ale zpět k improvizacím s drony. Ukrajinci jsou jimi doslova proslulí, od počátku války přišli s mnoha nápady, jak přetvořit běžné civilní drony na nebezpečné zbraně. Některé nesou protitankové hlavice a fungují jako sebevražedné, kdy do nepřátelského vozidla přímo narazí, a jiné zase jako nosiče různých pum, které shazují na cíl, ale následně se vrací zpět na základnu. Někdy přitom může bombám z dronů padnout za oběť i 10 tanků během jedné noci.

Svržení modifikovaného granátu do zákopu a další útoky

Jak podle vás bude vypadat ukrajinská ofenziva?

Zdroj: TEW22
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články