Video: improvizovaným pumám z dronů padne snadno za oběť i 10 tanků během pár hodin; shazovány byly až překvapivě přesně

Některé tanky jsou pro drony vcelku snadnou kořistí, zničit jich ale celou desítku při jediné akci pozemního komanda, je velmi dobrý výkon. A také poučení.

Dron DJI Mavic 2 i Zdroj fotografie: Uživatel Rhk111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ještě před několika lety byly improvizované drony používány třeba Islámským státem, ale mnozí o nich hovořili spíše jako o psychologických zbraních než o úspěšných prostředcích. Jenomže technologie i zkušenosti vojáků a obsluhujících operátorů se značně posunuly, což dělá bezpilotní letouny často nesmírně účinné. A třeba i poznatky z války na Ukrajině ukazují, jaké mohou způsobit drony škody – a to jak na lidských životech, tak na technice.

I jediný útok může zničit 10 tanků

Efektivitu útoku drony podtrhuje například operace ukrajinské jednotky zvané „Bílí vlci“ v noci ze 17. na 18. března 2023. K incidentu mělo dojít někde v okolí Doněcku, což napovídá, že se jednalo o aktivitu související s ruskými útoky směrem na Avdijivku. Jejím výsledkem mělo být zničení hned 10 ruských tanků a 1 obrněného transportéru, a to s minimální „investicí“. V hlavní roli byly přitom právě drony, jejichž práci ukazuje video níže.

Operátoři si obecně volí spíše nepohyblivé cíle, protože ty pohyblivé je obtížnější zasáhnout. To je ostatně vidět i z údajů na ovládacím systému dronu, kdy obsluha zaujala s bezpilotním letounem (dle všeho šlo o nějakou kvadrokoptéru) pozici přesně nad zaparkovaným vozidlem. Na displeji je viditelný zaměřovací kříž, který znázorňuje pravděpodobné místo dopadu vypuštěného projektilu. A ze závěrů je patrné, že došlo k vychýlení projektilu pouze nepatrně. Ruští vojáci by se tak měli mít více na pozoru a více nasazovat obranné systémy.

Na dronech je oblíbená hlavice z RPG-7

Zejména Ukrajinci k takovým útokům s oblibou užívají upravené protitankové granáty, minometné granáty, případně upravené projektily z granátometu RPG-7. Podle tvaru se zdá, že došlo k jejich použití i při zmíněné akci, ale na jejich konci jsou patrná i stabilizační křidélka, díky nimž míří projektil špičkou s detonátorem směrem dolů a udržuje směr. Takový projektil je schopen prorazit pancíř o síle až 500 milimetrů RHAe, tedy i ochranu, jakou ruské tanky na svých vrchních částech rozhodně nedisponují.

Konkrétně projektily z RPG-7 jsou velmi často používanou zbraní, Ukrajinci umí například pomocí takového granátu a lepicí pásky vyrobit sebevražedný dron přímo v zákopu. Z kvadrokoptér přitom nejsou takovéto zbraně jenom svrhávané, ale lze s nimi do tanku také nabourat (svrhávání je nicméně z pohledu zachování dronu lepší). Podobné zbraně sice nejsou tak efektivní jako specializovaně vyráběné sebevražedné drony, jmenovitě Switchblade nebo Warmate, ale lze je pořídit za zlomek ceny a ve velkých počtech.

Útok dronů na tanky

Jak obtížné je se naučit svrhávat neřízené pumy z dronů?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články