Video: jakmile jede ruské MT-LB plné vojáků nekryté po polní cestě, může se snadno stát cílem sebevražedného dronu

Vydat se neohroženě a bez jakékoliv ochrany na otevřené prostranství je přinejmenším hazard. A pokud to operátor s dronem opravdu umí, může si připsat veliký úspěch.

Dronem zničený MT-LB s klecovou nástavbou i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Současné konflikty vysoké intenzity jsou často o souboji obrněných vozidel a vojáků se sebevražednými drony. To zcela změnilo charakter bojiště, neb se dokáží postarat jak o nejlépe odolné obrněnce, tak o samotnou pěchotu. Často nepomohou ani speciální nástavby na ochranu vozidel nebo zbraně, s jejichž pomocí mají vojáci drony likvidovat.

Klec nepomohla, MT-LB zasáhl dron ze strany

Doslova typický souboj se sebevražednými drony zachycuje video pod tímto článkem. V jeho první částí je útok na ruský obrněný transportér MT-LB doslova obsypaný vojáky na polní cestě – jednotky podle všeho nebyli jenom uvnitř vozidla, ale část jich seděla i na jeho střeše pod velkou klecovitou nástavbou na ochranu proti dronům. Ale obsluha sebevražedného dronu zamířila na vozidlo z boku, kde žádnou podobnou ochranu neměla, a zasáhla ho.

Zajímavým poznatkem je, že minimálně část vojáků útok přežila – viditelně ta, která jela na střeše, i když není jasné, jak dopadli lidé uvnitř vozidla. MilIn uvedl, že je v rukou jednoho z vojáků vidět neobvyklá zbraň, kterou je lovecká brokovnice TOZ-34. Přeživší se stáhli do zalesněného prostoru, ale ani ten je nakonec nezachránil, neboť si je jiné drony našly i tam, a exploze jimi nesených náloží minimálně část z nich zlikvidovaly.

Dělostřelecký tahač sloužící jako transportér

Vozidlo MT-LB použité v akci není žádným výkřikem techniky, pochází již ze 70. let 20. století. Původně mělo sloužit jako dělostřelecký tahač, uvádí MilitaryToday, ale ujalo se v mnoha jiných úlohách, včetně transportéru. V jeho útrobách je kromě dvoučlenné osádky místo pro dalších 11 vojáků, a jeho výhodou je dobrá průchodnost terénem i možnost plavby, kdežto zásadní nevýhodou slabý pancíř chránící jenom proti ručním zbraním, takže pro dron není výzva.

KS-23M bez pažby

Sovětské přenosné „dělo“: brokovnice KS-23 má takovou ráži, že ji řada zemí zakázala; zastavit dokáže i auto

Zajímavý je mimochodem také již zmíněný voják vyzbrojený brokovnicí, což potvrzuje zprávy, že tyto zbraně ruská armáda stále využívá, a to mj. proti dronům. Brokovnice vznikla v 60. let 20. století, uvádí Wikipedia, a v minulosti získala za svou kvalitu i několik ocenění. Existuje ve 4 různých rážích a její použití může dávat smysl – teoreticky totiž mohou vystřelené broky sestřelit malý FPV dron podobně jako lovec ptáka. Na druhou stranu toto video neukazuje, že by se ruský pěšák pokoušel po dronu střílet, ale záběry mohou být sestříhané.

Drony útočící na MT-LB a pěchotu

Jak se může MT-LB a pěchota nejlépe bránit proti dronu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články