Námořní síly NATO cvičí protiraketovou obranu evropských břehů. Do čela vojenských sil se postavila španělská fregata

Především obranu proti balistickým raketám cvičily v květnu a začátkem června námořní síly Severoatlantické aliance. Akce nazvané Formidable Shield 2021 se účastnilo deset zemí.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy
                   

Celkem 15 lodí a deset letadel z USA, Velké Británie, Belgie, Dánska, Francie, Německa, Itálie, Nizozemska, Norska, Španělska se od 15. května do 3. června účastnilo velkého cvičení u evropských břehů. Akce nazvaná Formidable Shield 2021 se zaměřila především na protiraketovou obranu evropských spojenců NATO. Vše pod velením STRIKFORNATO. Námořníky a letce, bylo jich kolem 3300, čekala řada úkolů, při kterých museli vzájemně spolupracovat.

Vlajkovou lodí španělská fregata

Do čela vojenských sil se postavila španělská fregata Cristóbal Colón třídy Álvaro de Bazán. Jde o první třídu fregat, která je vybavená americkým protiraketovým systémem Aegis. Celkem těchto fregat, na kterých jsou uplatněné i prvky stealth, ve španělském námořnictvu slouží pět. Disponují i protilodními raketami Harpoon a protiponorkovými torpédy. Velitel fregaty Juan Bautista Payá uvedl, že velení pro něho byla velká příležitost, ale i výzva.

iZdroj fotografie: U.S. Navy
Fregata Cristóbal Colón

Zničení nadzvukových cílů

Své schopnosti při cvičení předvedla i posádka francouzské protiletadlové fregaty Forbin. Prokázala, že umí ničit střely letící vysokou nadzvukovou rychlostí, což je nyní největší hrozba ze strany možných protivníků NATO. Forbin využil rakety Aster 30, kterými zničil cíl letící rychlostí přes 3000 kilometrů v hodině jen několik metrů nad zemí. Dvě tyto fregaty třídy Horizon provozuje Francie, další dvě pak Itálie. Kromě raket Aster 15 a Aster 30 mají ve výzbroji protilodní střely MM40 Exocet nebo Teseo.

Předávání informací

Cílem cvičení bylo také prokázat, že jednotlivá námořnictva spolu dokáží spolupracovat a efektivně si předávat informace. Jen integrovaná obrana totiž může být dostatečně efektivní. Americké námořnictvo informovalo, že jeho torpédoborec Paul Ignatius úspěšně spolupracoval s nizozemskou fregatou De Zeven Provinciën. Ta za pomoci svých vyspělých senzorů zaměřila balistickou střelu, ale nezničila ji. Informace předala americkému torpédoborci a ten mohl zasáhnout cíl pomocí raket Standard Missile-3.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
P-8 Poseidon

První evropský odpal z Poseidonu

Svoji premiéru mělo během cvičení i speciální nasazení námořních hlídkových letounů P-8 Poseidon. Letouny, které jsou vojenskou variantou civilních letounů Boeing 737-800, slouží především v vyhledávání lodí a ponorek. Během cvičení ale byly vyzbrojené protilodními střelami AGM-84 Harpoon. Dvě z nich během akce odpálily na cíle u norského pobřeží, aby demonstrovaly své schopnosti. Jednalo se o první odpaly v evropském prostoru. Letadla si nyní pořizuje několik zemí, například Norsko a Velká Británie.

Zdroj: NATO

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články