NATO je s 32 členy nejsilnější vojenské uskupení světa, žádné podobné srovnatelnou silou nedisponuje

Severoatlantická aliance původně vznikla na obranu západní Evropy a Severní Ameriky, ale opakovaně se rozrostla a nemá ve světě obdobu.

Vojáci NATO v plynových maskách i Zdroj fotografie: Allied Joint Force Command Brunssum / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na Zemi existuje jenom jediná vojenská aliance, jejíž síle se nemá šanci nikdo postavit – je jí Severoatlantická aliance, pod jejíž ochranná křídla v současnosti spadá 32 států, což je např. o 5 více, než kolik je členů EU, i když většina členů EU je i v NATO. Aliance disponuje nejen největší vojenskou silou na planetě, ale může se také opřít o ekonomickou sílu svých členů. Ovšem pocit bezpečí v minulých desetiletích vedl mnohé k úsporám na obraně.

NATO se rozrostlo už o 20 zemí

Severoatlantická aliance vznikla již v roce 1949 a v té době měla 12 členů, uvádí na svých oficiálních stránkách. Postupně se ale v 10 vlnách rozrostla na současný počet 32 členů, kdy se poslední přibranou zemí stalo Švédsko, které bylo dlouhé období neutrální, ale rozhodlo se svůj postoj přehodnotit. Hlavní rozhodnutí v alianci jsou přijímána na základě konsenzu, a to v Severoatlantické radě, která je politickým rozhodovacím orgánem.

Zasedání Severoatlantické rady iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Spojených států amerických
Zasedání Severoatlantické rady

Co se počtu vojáků týče, nemá NATO ve světě konkurenci. Wikipedia uvádí, že členové v současné době disponují téměř 3,87 miliony aktivních členů vojenského personálu. Opřít se pak mohou o podobný počet rezervistů a téměř 900 tisíc členů paramilitárních jednotek. Jenom pro srovnání, z globálních soupeřů má největší počet aktivního vojenského personálu Čína, a to něco přes 2 miliony, uvádí GlobalFirePower. Ovšem počtu vojáků NATO se nevyrovná dokonce ani teoretické spojení čínské armády s ruskou.

Silné letectvo, námořnictvo i jaderné zbraně

Velikou výhodou NATO je samozřejmě fakt, že jsou jejím členem Spojené státy americké, což je nejsilnější velmoc na světě s nejvýkonnější ekonomikou. I díky tomu NATO disponuje nejen nejpočetnější armádou, ale i nejpočetnějším letectvem vybaveným nejvyšším počtem letounů 5. generace. Opřít se může rovněž o nejsilnější námořnictvo, kdy jako jediné disponuje letadlovými loděmi s jaderným pohonem.

Polský Leopard 2 (vpředu) a britský Challenger 2 na cvičení

Co má NATO připraveno na východních hranicích pro případ války: asi se to nezdá, ale všeho má násobně více než Rusko

Členy NATO jsou i tři jaderné mocnosti a několik dalších států se podílí na sdílení jaderných zbraní, takže mají na svém území umístěné americké jaderné pumy.

Členské země NATO
Albánie
Belgie
Bulharsko
Kanada
Chorvatsko
Česká republika
Dánsko
Estonsko
Finsko
Francie
Německo
Řecko
Maďarsko
Island
Itálie
Lotyšsko
Litva
Lucembursko
Černá Hora
Nizozemí
Severní Makedonie
Norsko
Polsko
Portugalsko
Rumunsko
Slovensko
Slovinsko
Španělsko
Švédsko
Turecko
Velká Británie
USA

Členové NATO mají dobrovolný závazek, že budou na obranu dávat 2 % svého HDP, aby byla aliance jako celek dostatečně silná. Před několika lety však plnilo závazek jenom několik zemí, kdežto mnohé rozpočet na ozbrojené síly zanedbávaly, což se projevilo oslabením sil aliance, a např. nedostatečným počtem zásob na dlouhodobější konflikt. Situace se ale změnila a nyní již závazek plní 18 členů, uvedl EuroNews, jedním z nich je po dlouhých letech i ČR.

Co nebo kdo je podle vás největší hrozbou pro NATO, a je samo NATO někomu hrozbou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články