Nejsilnější armády spojenců České republiky v NATO. Překvapením může být pozice bohatého Německa

Porovnat sílu armád není zcela jednoduché, protože se mohou strukturou lišit. Vše nejsou jen počty vojáků nebo tanků, záleží na vybavení a kvalitě výcviku.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Severoatlantická aliance je nejsilnější vojenský blok světa. Založena byla hlavně k tomu, aby předešla konfliktu v Evropě, ale plní i další úlohy. Jejích 30 současných členů má různou sílu, záleží na velikosti země nebo ekonomice. Třeba bohaté Německo je nyní v síle armády až šesté. Pořadí se může brzy změnit, například kvůli velkým investicím právě našeho západního souseda či Polska. V současnosti je toto 5 nejsilnějších armád NATO podle žebříčku Globalfirepower.

Turecko

Členem NATO je od roku 1952. Je to země s nejsilnější armádou na Blízkém východě, ovládá strategický Bospor a Dardanely. Má v ozbrojených silách aktivních 425 000 vojáků, námořníků, letců a dalšího personálu. Turecko v posledních letech vyrábí čím dál více domácích zbraní. Za zmínku stojí domácí tanky Altay nebo obrněná vozidla Kirpi. Velmi proslulé jsou turecké drony od společnosti Bayraktar. I když Turecku je v posledních letech vyčítán autokratický režim, je důležitým členem aliance.

Itálie

Italské ozbrojené síly jsou považovány za 11. nejsilnější na světě, patří jim v alianci čtvrtá příčka. A to i přes to, že mají jen 170 000 aktivních členů ozbrojených sil, tedy výrazně méně než páté Turecko. Silnou stránkou země je námořnictvo, do kterého investuje významnou část svých zbrojních výdajů. Provozuje i dvě letadlové lodi, i když ty patří k těm menším. I Itálie umí vyrobit vlastní zbraně, například tanky Ariete nebo stíhače tanků Centauro. Moderní je i italské letectvo.

Velká Británie

Ani ozbrojené síly Velké Británie nejsou obrovské, počet aktivních členů tvoří 194 000 osob. Vojáci země jsou však považováni za možná nejlépe vycvičené na světě, navíc disponují velmi kvalitní technikou jako tanky Chalenger 2 a dalšími systémy. Velká Británie také patří mezi jaderné velmoci, její hlavice, kterých má necelých 200, jsou umístěny na ponorkách s jaderným pohonem. Za zmínku též stojí její kvalitní útočné ponorky třídy Astute nebo dvě nové letadlové lodi třídy Queen Elizabeth.

iZdroj fotografie: Jason Smith / Public Domain
Dassault Rafale na bojové misi

Francie

Ještě o chlup mocnější je v současné době nejsilnější armáda Evropy, tedy francouzská. I tato země se řadí mezi jaderné velmoci, disponuje celkem 290 jadernými hlavicemi. Její ozbrojené síly jsou jen o něco málo početnější než britské, mají 205 000 aktivních členů. Řadu zbraní si Francie vyrábí sama, za zmínku stojí její oceňované stíhací letouny Rafale nebo tanky Leclerc. Provozuje i letadlovou loď s jaderným pohonem, tři výsadkové lodi třídy Mistral či jaderné ponorky.

Spojené státy

Umístění USA nemůže nikoho překvapit, jde o nejsilnější vojenskou velmoc světa, která má téměř 1,4 milionu aktivních členů vojenského personálu. Tvoří více než 40 % celkové síly NATO. Jde o zemi s druhým největším počtem jaderných hlavic na světě a s největším vojenským rozpočtem na planetě. Může se chlubit těmi nejmodernějšími zbraněmi od tanků až po letadla páté generace. Má i velkou flotilu letadlových lodí s jaderným pohonem a jaderných ponorek. Oceňovány jsou i velmi dobře vycvičené americké speciální jednotky.

Jak se v příštích letech změní síla zemí NATO?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články