Video: zůstane-li ruský systém Pancir-S1 nekrytý na okraji pole, může se stát až příliš snadným cílem pro raketomet M142 HIMARS

Zničit moderní systém protivzdušné obrany jako je Pancir S1 je veliký úspěch, neboť se jedná o velmi drahou zbraň. Když ji přitom obsluha nechá volně stát, hodně to usnadní.

Systém Pancir-S1 i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY
                   

Mezi prioritní cíle, na něž vojáci zaměřují zbraně dalekého dosahu, patří systémy protivzdušné obrany, a je v podstatě jedno, jestli krátkého, středního nebo dlouhého doletu. Jde o cenné zbraně schopné uzavřít oblohu pro letadla, drony, vrtulníky i řízené střely, takže když se je podaří zničit, může tím dojít k narušení protivzdušné obrana protivníka, což umožní zasahovat další cíle. Hodnoty zbraní jsou si obsluhy většinou vědomy, ale ne vždy je dobře ukryjí.

Zkázu mohou přinést rakety z M142 HIMARS

Případ, kdy obsluha systém protivzdušné obrany dostatečně nemaskovala a nechala ji na volném prostranství na okraji pole, můžete vidět na videu pod článkem. Je na něm vidět zničený Pancir S1, což je ruský systém protivzdušné obrany krátkého dosahu. Jeho zkázou se podle všeho staly rakety z amerického raketometu M142 HIMARS, uvádí MilIn. Znamená to nicméně, že byl nejdříve objeven zřejmě dronem, který jeho souřadnice nahlásil.

Dělostřelecký systém M142 HIMARS iZdroj fotografie: Picryl
Dělostřelecký systém M142 HIMARS

Zásah systému Pancir S1 byl nejspíše velmi tvrdý, protože z něj zbyly jenom ohořelé trosky a zahynuli i někteří členové posádky. Není však jasné, zda ho zasáhla raketa s tříštivou nebo třeba s kazetovou hlavicí, protože takovou zkázu může způsobit nejenom samotný výbuch střely, ale také exploze nabitých protiletadlových raket v samotném systému, event. munice do jeho kanonů. Nástavba podvozku ležela dokonce několik metrů od něj.

Pancir S1 má dosah 20 kilometrů

Pancir S1 je vcelku moderní systém určený k tomu, aby sestřeloval letouny, vrtulníky, řízené střely a větší typy dronů do vzdálenosti 20 km a výšky 10 km, uvádí MissileThreat. Je umístěn na podvozku nákladního automobilu, na němž je odpalovač 12 střel a dvojice kanonů ráže 30 mm. K dispozici má vlastní vysokofrekvenční radar pro vyhledávání a zaměřování cílů, a může mít i termovizní senzor. V jednom okamžiku je schopen útočit na čtyři cíle najednou.

Moskva, posílení protivzdušné obrany

Do Moskvy už nic nepronikne, „vytunila“ svou protivzdušnou obranu: systémy Pancir-S1 na střechách budov, S-300, S-400 i S-500 poblíž

Americký raketomet M142 HIMARS je umístěn na podvozku nákladního automobilu a může odpalovat různé typy munice, nejčastěji jsou to rakety ráže 227 mm, uvádí WeaponSystems. Jimi dokáže zasahovat cíle do vzdálenosti až 92 km, a pokud je použita balistická raketa ATACMS, může cíl zasáhnout na vzdálenost až 300 km. Střely jsou většinou naváděny prostřednictvím GPS, takže pokud o nich nepřítel ví, může se pokusit jejich navádění rušit.

Pancir S1 zničený raketami z M142 HIMARS

Jakou chybu podle vás udělala osádka systému Pancir S1?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články