Násilný převrat v Nigeru je problém pro celou Evropu a hraje Rusku do karet, ačkoliv za něj nejspíše přímo nemůže

NÁZOR / ANALÝZA: Niger je vzdáleným místem, na které se podařilo proniknout ruské propagandě. Vojenská junta se obrací ke Kremlu, ale problém jsou i islamisté.

Vojenský převrat (puč) v Nigeru 2023 i Zdroj fotografie: Velitelství pro Afriku Spojených států amerických / Creative Commons / CC BY
                   

Nedávné svržení Mohameda Bazouma, demokraticky zvoleného prezidenta Nigeru (nikoliv Nigérie, s níž země na jihu sousedí), a převzetí vlády vojenskou juntou v čele s generálem Abdourahamane Tianim, je velký bezpečnostní problém pro oblast tzv. Sahelu. Ta je stále známější především s intenzivním nárůstem radikálních islamistických skupin, s nimiž se tamním vládám nedaří bojovat. Konkrétně Niger je totiž základnou amerických i evropských jednotek v oblasti a to se nyní výrazně mění.

Pučisté mají kontatky s Ruskem

Vojenské převraty v oblasti Sahelu nejsou v poslední době výjimkou, nedávno se udály například také v Mali a Burkina Faso (obě tyto země sousedí s Nigerem na západě). Třeba v Mali přitom prokazatelně působí ruská Wagnerova skupina, i když je otázkou, jak tomu bude po zabití jejího vlastníka Jevgenije Prigožina. Ovšem skutečnost, že krátce po převratu se v ulicích nigerských měst objevily ruské vlajky a telefonáty pučistů do Moskvy, svědčí o tom, že je země místem střetu západního (hlavně amerického a francouzského) a ruského vlivu.

Jak moc se Rusko v převratu angažovalo, se lze domnívat, jeho vliv v Nigeru popřít nelze. Z vyjádření analytiků však vyplývá, že největší země světa nejspíše za převrat nemohla, způsoben mělo být chystaným odvoláním generála Tianiho z čela vlivné prezidentské gardy. Ten se ale místa vzdát nechtěl a svého šéfa silou sesadil. To může znamenat velký odklon od současné prozápadní politiky, jenom USA a evropské země v čele s Francií mají v Nigeru přes 2 tisíce vojáků. Američané tam mj. provozují letiště pro drony působící proti radikálům.

V oblasti jsou protifrancouzské nálady

Změna orientace vlády v Nigeru však znamená i ekonomické problémy. Země je významným producentem uranu a velká část z něj končila ve francouzských jaderných elektrárnách – výpadek dodávek by však mohl zahoupat s cenami energií v celé Evropě. Ačkoliv se Spojené státy americké a Francie snaží kolem situace našlapovat pokud možno po špičkách, zvláště Francouzi mají v Nigeru i několika okolních zemích špatnou pověst, protože se údajně vměšují do jejich vnitřních záležitostí. Oblast ostatně v minulosti patřila právě pod Francii.

Čínou vyzbrojovaná Nigérie je africká regionální velmoc s velkým problémem s teroristy z Boko Haram

Hlavní roli přenechává Západ tamním zemím sdruženým ve společenství ECOWAS, i když v něm jsou i Mali a Burkina Faso, které nigerské pučisty podpořily. ECOWAS v čele se silnou Nigérií již pučistům pohrozil vojenským zásahem, pokud nepředají moc demokraticky zvolené vládě. Jestli generál Tiani výhrůžkám nevyhoví, západní Afrika by se mohla stát místem bojů, což by mohlo ještě více podpořit tamní radikální islamisty nebo zvýšit migraci do Evropy.

I záležitosti takto vzdálené oblasti a zdánlivě chudé zemi tak mohou mít přímý vliv na životy lidí u nás. Velkou hrozbou je přitom právě vojenské vypětí, do něhož by se samotný Západ nejspíše nevměšoval, leda že by radikální islamisté ze Sahelu, případně někdo z pučistů v Nigeru, zaútočil na francouzské nebo americké jednotky. Vzhledem k válce na Ukrajině je také možné, že hrají nepokoje v afrických zemích do karet Rusku.

Letoun 5. generace Suchoj Su-75

Ruský sen, Suchoj Su-75, má stát jenom 40 % ceny F-35; zájem o něj může přece jenom být, a to dokonce v rozvojové Nigérii

Západ totiž musí alespoň částečně odklánět zrak jinam, a nakonec tam i soustředit některé vojenské síly, pakliže dojde k dalšímu vypětí. Sice by to neznamenalo úbytek vojáků pro ukrajinskou armádu, v níž působí nanejvýš cizinecké legie, ale samotní vojáci USA nebo NATO obecně nikoliv, vyžádalo by si to však nějakou spotřebu munice a využití některých systémů, které jsou už nyní velmi nedostatkové. Na druhou stranu je armáda Nigeru dosti zastaralá a nelze předpokládat, že by měl konflikt takového trvání jako na Ukrajině, jíž podporuje Západ.

Převrat v Nigeru

Co mohlo být hlavním důvodem převratu v Nigeru?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články