Video: ani pod rouškou noci nemusí být útok úspěšný, pakliže vojáci narazí na houževnatou ukrajinskou obranu

Sebevražedné drony jsou nebezpečné i v noci, neboť mívají termovizi, takže operátoři velice dobře vidí, o co se nepřítel pokouší. Ten je naopak v nevýhodě.

Zničena technika na východě Ukrajiny i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když chtěl někdo v minulosti v blízkosti fronty skrýt své aktivity, jako je například útok nebo zásobování, stačilo počkat na tmu. Během ní jeho protivník jednoduše neviděl, co dělá, a mohl maximálně poslouchat. Toto pravidlo však už dnes v žádném případě neplatí – moderní technika vidí i za té nejtemnější noci. Přístroje jako je termovize se navíc dají montovat i na obyčejné sebevražedné drony, a s jejich pomocí potom lze na cíle útočit kdykoliv.

21 kusů techniky zničených v noci

Jak operují sebevražedné drony v noci, ukazuje například video pod tímto článkem. Je to jakýsi sestřih toho, jak ukrajinští obránci odráží ruské útočníky nebo jim narušují zásobování jednotek. MilIn uvádí, že video ukazuje 21 kusů zničené techniky – nejvíce je mezi ní bojových vozidel pěchoty různého typu, ale i opravárenská a vyprošťovací vozidla a nákladní automobily převážející pěchotu nebo zásoby, a to včetně munice.

Opravárenské a vyprošťovací vozidlo BREM-1 iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Opravárenské a vyprošťovací vozidlo BREM-1

Video ukazuje, že se operátoři dronů nemusí soustředit jenom na samotnou techniku, i když její likvidace má samozřejmě přednost, protože stojí více prostředků, a při jednom zásahu lze také vyřadit více nepřátel najednou. Ale video zaznamenává i útok na samotného vojáka – ten i když evidentně ví, že ve tmě kolem něj krouží sebevražedný dron, uniknout se mu nepodaří.

Během akce padnou i cenné úlovky

Mezi zničenou technikou bylo například nejnovější ruské bojové vozidlo pěchoty BPM-3, jehož nejmodernější verze BMP-3M byla představena v roce 2011, uvádí ArmyRecognition. Je silně vyzbrojené, protože jeho hlavní zbraní je kanon ráže 100 milimetrů, ale zároveň má rychlopalný kanon ráže 30 milimetrů. Také může odpalovat protitankové řízené střely a osádka má k dispozici i kulomet. Kromě tříčlenné osádky je v něm místo pro 7 vojáků výsadku.

Vozidlo MT-LB

Video: když si operátoři dronů trpělivě počkají, mohou při noční obraně zničit i několik ruských vozidel – navíc každé jedinou pumou

Cenná jsou i dvě zničená opravárenská a vyprošťovací vozidla BREM-1. Jde o speciální techniku umístěnou na podvozku tanku T-72, uvádí MilitaryToday, která slouží k tomu, aby s ní vojáci mohli odtahovat poškozenou obrněnou techniku z bojové oblasti, a pak ji mohli i opravit. Vozidlo utáhne náklad o hmotnosti až 50 tun a je vybaveno jeřábem, navijákem nebo radnicí, takže je jeho využití velice široké a každá ztráta velmi bolí.

Drony ničí techniku za tmy

Kdy stále dávají útoky v noci smysl?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články