Nové mise jsou stále náročnější a vyžadují mnoho obětí aneb Výprava do Mali stojí dělostřelce složité přípravy

Čeští vojáci vyráží do Mali, kde budou půl roku bránit velitelství výcvikové mise EU a doprovázet VIP osoby. Jak zvládají nové nároky?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dělostřelci jsou zvyklí na úplně jiný typ vojenské techniky, ale s tím se bohužel musí sžít, jelikož rozkaz zněl jasně. V zahraniční operaci budou totiž ovládat lehká obrněná vozidla, což je pro ně novinkou, stejně jako taktické postupy, jež využívají mechanizované jednotky. Náročná příprava vrcholí komplexním polním výcvikem a na něj navazujícím odborným taktickým cvičením, které ověří, zda jsou vojáci plně připraveni. 

Co je v Africe čeká

Jejich povinností bude v Africe pouze doprovod významných osob a obrana velitelství mise v hlavním městě Bamako. Za normálních okolností slouží jako palebná podpora mechanizovaných jednotek, které kryjí prostřednictvím samohybných kanónových houfnic DANA. Proto jsou dělostřelci cvičeni tak, aby s technikou dokázali co nejrychleji vyhledat vhodnou palebnou pozici a co nejpřesněji zasáhli požadovaný cíl, který se může nacházet ve velké vzdálenosti. Nejsou však v prvních liniích, v tomto případě by jejich požadavky mohly být o to složitější. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

V Mali je čekají několikanásobně lehčí vozidla 

Pro dělostřelce je hlavní bojová technika samohybná kanónová houfnice DANA, nebo lehké pozorovací průzkumné komplety LOS. Ty jsou jednak mnohonásobně těžší, a na rozdíl od vozidel, která na ně čekají v Mali, mají LOS pásový podvozek. Proto museli vojáci podstoupit několikatýdenní cvičení, než se seznámili s vozidly natolik, aby byli připraveni vyrazit na misi a nemohlo je nic zaskočit.

Jaké mají vojáci z mise pocity 

Ze zahraniční mise může kdekomu běhat mráz po zádech, avšak vojáci jsou pro tuto příležitost od začátku jejich kariéry připravováni. Jsou to pro ně neskutečné zkušenosti a zážitky, které se jim vryjí do paměti. Vojákům, kteří jedou do Mali, nechybí respekt a mají hodně veliká očekávání. Slyšeli totiž vyprávění od kolegů, kteří se této africké mise zúčastnili v minulosti. Kolegové se také shodují, že mají konečně možnost využít to, co se v armádě za celé roky naučili a seznámí se s novou kulturou.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články