Video: opakovaný úder může zajistit zničení jak hrůzného ruského raketometu, tak jeho zachránce

Ačkoliv má krátký dosah, je ruský termobarický raketomet obávanou a velmi ceněnou zbraní. Není proto divu, když se ho jedna strana snaží zničit a druhá zachránit.

Termobarický raketomet TOS-1A i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z nejobávanějších zbraní proti pěchotě je v současnosti termobarický raketomet, jakým je ruský TOS-1A Solntsepyok. Ten dokáže velice účinně eliminovat i bojovníky ukryté v zákopech a je velmi často nasazován hlavně ruskou armádou. Pokud je to tedy možné, snaží se ho druhá strana vždy zlikvidovat, aby odstranila nebezpečí, jaké představuje, což pak může ruským jednotkám způsobovat problémy při útocích na obranné linie nepřítele.

BREM-1 mělo dostat raketomet do bezpečí

Velice účinné jsou proti raketometu TOS-1A sebevražedné drony, protože mohou proniknout i přes jeho pancíř. Jak to může vypadat lze vidět na videu pod článkem – vidět je sebevražedný dron, jak narazil do zadní části raketometu jedoucího po cestě, čímž ho dle všeho poškodil. Nebyl ale zničený, takže pro něj ruská armáda poslala odtahové vozidlo, uvádí MilIn; ze záběrů se zdá, že šlo o BREM-1, jehož úkolem bylo dostat cennou zbraň do bezpečí.

Opravárenské a vyprošťovací vozidlo BREM-1 iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Opravárenské a vyprošťovací vozidlo BREM-1

To ale evidentně druhá strana nechtěla dopustit, tak opět začala na obě vozidla útočit s pomocí sebevražedných dronů. Jeden z nich zneškodnil odtahové vozidlo a tím celou soupravu znehybnil, načež z nepohyblivých vozidel utekla posádka. V tuto chvíli měli operátoři dalších dronů v podstatě volné pole působnosti a mohli je obě definitivně poškodit natolik, aby byla neopravitelná. Záběry ukazují, že Rusové na TOS-1A nainstalovali jakousi klec, aby zabránili dronům útočit přímo na odpalovací zařízení, které je nejvíce zranitelné.

Krátký dosah činí raketomet zranitelným

TOS-1A byl do výzbroje ruské armády zaveden v roce 2003; WeaponSystems uvádí, že jde o odpalovač raket ráže 220 milimetrů umístěný na podvozku tanku T-72. Obsahuje 24 odpalovacích tubusů na termobarické, případně zápalné rakety, jejichž dosah je 6 kilometrů, ale údajně existují i novější s dosahem až 10 kilometrů. To znamená, že aby mohl raketomet zaútočit, je třeba ho přisunout k frontové linii, kde je vůči dronům velmi zranitelný.

BM-27 Uragan, ruský raketomet

Video: 3 ruské raketomety a radar podlehly jedinému útoku HIMARS, a padly dokonce i ukryté BM-27 Uragan a TOS-1A

I vozidlo BREM-1 je postaveno na podvozku tanku T-72; Army-Technology uvádí, že je jeho úkolem pomáhat s odtažením a opravami těžké obrněné techniky, přičemž dokáže táhnout i tank, takže pro něj není raketomet jako TOS-1A velký problém. Vozidlo je hodně univerzální, najdete na něm například jeřáb a radlicí, a lze ho tedy použít k mnoha činnostem. Jeho ztráta je – jako b případě raketometu TOS-1A – velice bolestná.

Знищено ТОС і БРЕМ ворога!

Провал «рятувальної операції» ворога 😉 «Солодка парочка» ТОС і БРЕМ не вижили! 😉 І сталося це в результаті вдалих дій операторів FPV-дронів Князівської бригади 🔥

Zveřejnil(a) 14 окрема механізована бригада імені князя Романа Великого dne Sobota 11. května 2024

Zničení TOS-1A a BREM-1

Jak cenný je podle vás raketomet TOS-1A?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články