Stačí trocha vodky a ruský S-400 může skončit v příkopu; ani takto významný systém nemusí vždy mít tu nejlepší obsluhu

Některé ruské zbraně, mezi něž se řadí i systém protivzdušné obrany S-400, jsou opravdovou špičkou. Když je ale „vezme do ruky“ nekompetentní obsluha, jsou k ničemu.

S-400, ruský systém protivzdušné obrany i Zdroj fotografie: Dmitriy Fomin / Creative Commons / CC BY
                   

Schopnosti některých ruských zbraní se během více než rok trvající války na Ukrajině neukázaly takové, jaké u nich Rusko uvádělo. V mnoha případech vyšlo najevo, že propaganda jednoduše přeháněla – není to ale případ všech, mnohé celou řadu špičkových schopností mají. Někdy ale doplácí na svou lidskou obsluhu, která je při jejím fungování neméně zanedbatelným faktorem. Jednat se může buď o její špatný výcvik (kvůli válce jsou „v módě“ rychlokurzy), fatální porušování pravidel, anebo o v ruské armádě vyhlášené pití alkoholu.

Řidič systému S-400 havaroval opilý

O konzumaci alkoholu (hlavně tedy vodky) ruskými vojáky během války na Ukrajině existuje mnoho zpráv, a to včetně těch, že se někteří otrávili, když místo ethanolu požili methanol. Často to bývá spojováno s nízkou morálkou nebo mobilizovanými vojáky, ale ukazuje se, že problém mají i vojáci z profesionálních řad, a ke všemu u těch nejmodernějších zbraní, kde by samozřejmě měli sloužit jenom ti nejlepší z nejlepších. Například řidič ruského systému S-400 se však s odpalovacím vozidlem skutálel do příkopu u města Tula; a jak se ukázalo, byl opilý.

Systém S-400 je přitom jednou z hvězdných zbraní ruské armády a bývá označován za možná nejlepší systém protivzdušné obrany na světě, i když má Rusko ještě pokračovatele v podobě S-500 – ten nicméně zajišťuje především protiraketovou obranu. Systém je ve výzbroji ruských ozbrojených sil od roku 2007 a je postupně vylepšován – například o nové typy radarů nebo střel se schopnostmi delšího doletu. Třeba střely 40N6E mají mít v současnosti dosah až 380 km.

S-400 chrání Moskvu a řadu cenných cílů

Ruská federace rozmisťuje systém S-400 v delší vzdálenosti od fronty na Ukrajině, aby ho nebylo snadné zničit – dopředu posílá spíše starší, ale modernizované systémy S-300; novější S-400 pak chrání cenné cíle jako je hlavní město Moskva, Sevastopol, most na Krym apod. Rusko tvrdí, že by si radary systému měly poradit i s letouny se schopností stealth a zaměřit je na vzdálenost až 150 kilometrů. S-400 umí přitom sestřelovat nejen letadla a řízené střely, ale zvládá balistické rakety, což dokáže jen několik málo systémů na světě.

Opěvovaný ruský protivzdušný systém S-400 není neporazitelný. Proti skutečnému soupeři totiž ještě nikdy nestál

Je proto s podivem, že byl 33letý voják za volantem tohoto cenného a velmi drahého systému opilý, což svědčí o špatné disciplíně, a možná i velení. Nejednalo se přitom o žádného mobilizovaného vojáka, ale o smluvního, tedy člena profesionální armády. Takového selhání může vyvolávat přinejmenším pochybnosti o úrovni výcviku a schopnostech ruských špičkových zbraní. Pokud bude jejich obsluha pod vlivem alkoholu, případně nebude dostatečně vycvičena a řízena, projeví se to pochopitelně na výkonech i té nejlepší zbraně.

Havárie S-400 u Tuly

Jak velký problém v ruské armádě může představovat alkohol?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články