Zdevastovaný Mariupol: Ocelárenská pevnost pluku Azov je na pokraji zhroucení. Lidem dochází jídlo i pitná voda

Areál ocelárny je poslední tvrzí ukrajinských ochránců města. Díky obrovské rozloze a podzemním krytům z dob SSSR slouží tato komplexní stavba jako téměř nedobytné útočiště.

i Zdroj: Maxar Technologies / Creative Commons / CC BY
                   

Válka na Ukrajině trvá již téměř tři měsíce a těžké boje zuří i nadále na několika frontách. Neúprosné útoky ruského dělostřelectva a letectva, kruté pouliční boje a nájezdy obrněných vozidel si vybírají svou daň. Mariupol, přístavní město ležící na severním pobřeží Azovského moře, se stal kvůli své strategické poloze jedním z hlavních cílů ruské invaze a již od samého počátku konfliktu čelí tvrdému ostřelování. Nyní můžeme díky satelitním snímkům nahlédnout do mariupolských čtvrtí a na vlastní oči spatřit, jakou spoušť za sebou boje zanechaly.

Boje o Mariupol pokračují

Zničená muzea, divadla, obytné části srovnané se zemí a mohutný objekt ocelárny Azovstal na pokraji zhroucení. Během pouhých pár týdnů se z dřívějšího kulturního centra stala hromada trosek. Kolem Mariupolu se stáhla ruská smyčka a uprostřed válečné pouště uvěznila obránce města i nemalý počet obyčejných civilistů. Rusové sice prohlásili, že mají pod kontrolou celé město, ale Ukrajina to vzápětí popřela.

Rozlehlý areál oceláren ruské síly prozatím nedobyly a boje stále pokračují. Zbývající příslušníci pluku Azov, zablokovaní v prostorách nyní už rozpadající se ocelárny a železárny Azovstal, i nadále čelí náporu ruských jednotek. A dle slov ukrajinského ministerstva obrany ukrajinští vojáci nehodlají ustoupit. Nadále se spolu s civilisty ukrývají v rozsáhlých podzemních komplexech, zbudovaných jako kryty ještě za dob SSSR.

iZdroj: Maxar Technologies / Creative Commons / CC BY
Část zdevastovaného areálu oceláren Azovstal, kde se nacházejí zbývající ukrajinské síly společně s několika stovkami civilistů

Navzdory téměř nepřetržitému bombardování ruská vojska zatím do perimetru ocelárenského závodu nevstoupila. Jelikož se areál rozkládá na 11 kilometrech čtverečních a země pod ním je protkána tunely o délce až 24 kilometrů, není dobytí rozlehlého objektu ani zdaleka jednoduché. Taktika blokády se tak dle slov poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Oleksije Arestovyče jeví v momentální situaci jako nejefektivnější.

Otevření evakuačního koridoru

Organizace spojených národů potvrdila zahájení evakuace civilistů, kteří zůstali společně s vojáky uvězněni v prostorách ocelárny. Dle posledních odhadů se pod rozlehlým hutním komplexem nachází asi 2 000 vojáků a 1 000 civilistů, čísla však nelze ověřit. Operace se dala do pohybu v pátek 29. dubna a humanitárním koridorem bylo z oblasti Azovstalu evakuováno již několik desítek civilistů.

I přes to, že se na evakuaci podílejí také ruští zástupci, záběry ze soboty ukazují, jak ruské jednotky útočí na hlášené pozice pluku Azov s pomocí samohybné houfnice 2S1 Gvozdika. A to navzdory probíhající evakuaci. Počínání ruských jednotek tak již samo o sobě složitou operaci ještě více komplikuje.

Lidem dochází zásoby

Vypálené čtvrti, ulice v troskách, zřícené rodinné domy a kulturní budovy srovnané se zemí jsou k vidění napříč celou metropolí. Lodě kotvící v mariupolském přístavu jsou buď napůl pod vodou, nebo pod kontrolou ruských jednotek. Hřbitov ve vsi Vynohradne, vzdálené asi deset kilometrů na východ od Mariupolu, se rozrůstá závratnou rychlostí. Dle posledních odhadů se v samém středu tohoto chaosu nachází asi 120 000 civilistů.

Lidem dochází pitná voda, jídlo, hygienické potřeby i místa k úkrytu. Civilisté, kteří ve zdevastovaném Mariupolu nadále zůstávají, někteří dobrovolně, jiní z donucení, se tak shromažďují v nákupním centru v severozápadní části města, kde doplňují potřebné zásoby. Budova obchodního centra byla prozatím ušetřena zkázy, avšak okolní stavby byly v důsledku ruských útoků zřetelně poškozeny. Bez přehánění se dá říci, že město bylo srovnáno se zemí.

iZdroj: Maxar Technologies / Creative Commons / CC BY
Obchodní centrum v Mariupolu zůstává prozatím nedotčené. Jedná se o jedno z posledních míst, kde lze doplnit zásoby

Ruské síly se momentálně připravují na ofenzívu na východě Ukrajiny, dá se tedy předpokládat, že i část jednotek z Mariupolu bude brzy převelena na východ. Střet hrozí rovněž v Chersonské oblasti, kde se invazní jednotky budou nejspíš pokoušet o vytvoření příznivých podmínek pro ofenzívu na Mykolajiv a Kryvyj Rih.

Jak bude podle vás postupovat obléhání oceláren Azovstal?

Zdroj: TheDrive

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články