Americký systém Patriot je tak schopný, že ho může Ukrajina použít jenom výjimečně. Cenou převyšuje izraelský SPYDER více než 7krát

Americké systémy Patriot jsou zřejmě těmi nejschopnějšími na světě, poradit si umí i s balistickými raketami. V jejich velké síle se však rovněž skrývá hlavní slabina.

Odpalovací vozidlo systému MIM-104 Patriot i Zdroj fotografie: Uživatel Hunini / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jedním z nejschopnějších systémů ve službách NATO na obranu nebe je systém MIM-104 Patriot. Ten si získal svůj věhlas hlavně za první války v Perském zálivu, kdy zasahoval proti iráckým raketám Scud. Už tam podával skvělé výkony, jeho schopnosti se však od té doby v mnohém znatelně zlepšily. Systém si pořídila řada amerických spojenců a brzy se má objevit na Ukrajině, kam ho poslalo Nizozemsko. Zdaleka se ale nemusí jednat o takovou spásu, systém protivzdušné obrany Patriot má obrovskou nevýhodu v podobě drahého provozu.

Systém Patriot je mnohem dražší než SPYDER

Na jedinou baterii Patriotů musí armáda vydat ze svého rozpočtu minimálně 1,1 miliardy dolarů, tedy více než 24 miliard korun. Z toho na samotný systém připadá necelých 9 miliard, zatímco zbytek na střely a jejich minimální zásobu. Cena jednoho projektilu přitom vychází na cca 90 milionů korun. Pro srovnání, Česká republika nakoupila v v Izraeli 4 baterie protivzdušného systému SPYDER za 13,7 miliard korun, přičemž střela Python-5 v něm užívaná má vyjít na přibližně 11 milionů korun.

A ačkoliv je nová zbraň z Izraele bezesporu kvalitní a považovaná za jednu z nejlepších ve své třídě, americkému systému MIM-104 Patriot se nevyrovná. Neumí totiž zasahovat proti balistickým raketám, kdežto americký systém ano, a navíc umí sestřelovat i nadzvukové řízené střely, jakou je například ruská, původně sovětská Ch-22. Nejnovější střely do Patriotu totiž dosahují rychlosti až Mach 4,1 a balistické rakety zvládají v závislosti na modifikaci sestřelovat až do výšky 30 až 60 kilometrů, letadla pak téměř do vzdálenosti 200 kilometrů.

Střela PAC-3 do MIM-104 Patriot iZdroj fotografie: Uživatel Hunini / Creative Commons / CC BY-SA
Střela PAC-3 do systému MIM-104 Patriot

Na zmíněnou Ukrajinu zamíří jedna baterie Patriotů z USA, další pak slíbilo Nizozemí, a o dodávce uvažuje také Německo. Nutno upozornit, že ani tři baterie rozhodně nestačí k tomu, aby Ukrajinu ochránily, ale mohly by být nasazeny u těch největších aglomerací a Rusku tak útoky velice znesnadnit. Na druhou stranu se Ukrajina nemůže spoléhat jenom na ně. A to jak kvůli ceně, tak pro omezené množství střel. Na běžnější útoky řízenými střelami nebo drony by musela využívat jiné a levnější systémy, třeba NASAMS a zaslaný německý IRIS-T.

Z protiletadlového se stal Patriot protiraketovým

Systém Patriot začali ve Spojených státech vyvíjet již v 70. letech 20. století, a to nejdříve jako běžnou protiletadlovou zbraň středního dosahu se schopností sestřelovat i balistické rakety. Po zkušenostech s nasazením v Perském zálivu ho však začala armáda zaměřovat na protiraketovou obranu, ačkoli schopnost sestřelovat letouny mu zůstala. Svědčí o tom třeba incident ze září 2014, kdy izraelská baterie Patriotu sestřelila syrský letoun Suchoj Su-24 a v roce 2018 pak Suchoj Su-22.

V první válce v zálivu ještě systém nedokázal zachytit všechny střely odpálené Irákem, ale během druhé války v roce 2003 si modernizovaná verze vedla proti taktickým balistickým střelám mnohem lépe. Izrael kromě sestřelených syrských letadel hlásil i úspěšné zásahy dronů. Saudská Arábie měla zničit několik balistických střel vypálených na její území rebely v Jemenu, ale například nedokázala zabránit útoku dronů na svá ropná zařízení v roce 2019.

Má MIM-104 Patriot jasného konkurenta?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články