Video: když udeří na patrový dům 250kg naváděná bomba, může ho snadno srovnat se zemí a vojáky uvnitř tak pohřbít zaživa

Když nepřátelští vojáci využívají budovu jako základnu, je docela snadné je eliminovat. Ideální jsou k tomu letecké pumy, které jsou dostatečně silné i přesné.

Letecká puma se sadou JDAM i Zdroj fotografie: Uživatel vestman / Creative Commons / CC BY
                   

Vojáci mají ve válečných oblastech pochopitelně zájem využívat ve svůj prospěch budovy, které jim dávají několik výhod. Tou první je střecha nad hlavou, a to někdy i v případě, že je budova poničená. Jsou také velmi dobrým krytem, neb je může zničit jenom málo zbraní a z dronů do nich není vidět. V případě, že jsou vyšší, pak poslouží jako dobrá pozorovací stanoviště – zničit vojáky používanou budovu, a to i s nimi, je tak velice lákavé.

I poničená budova může poskytnout úkryt

Aby mohla zničit dům třeba letecká puma, musí ho trefit přímo nebo dopadnout těsně vedle. Pro běžnou pumu to je obtížné, ale pokud je přesně naváděná, úkol může splnit. Jak takové zboření budovy využívané nepřítelem za pomoci naváděné pumy vypadá, můžete vidět na videu pod článkem. MilIn uvádí, že patrová budova sice byla poničena v předchozích bojích, ale využitelný byl její suterén poskytující vojákům velmi dobrý úkryt.

Různé typy pum AASM iZdroj: Public Domain
Různé typy pum AASM

Jelikož průzkum objevil, že jsou v domě nepřátelé, zaútočilo na něj letectvo. K útoku mělo použít přesně naváděnou pumu, tedy buď zbraň JDAM nebo AASM 250 HAMMER, což ale nejde z videa poznat. Obě pumy jsou nicméně upravené gravitační Mk 82, což jsou standardní pumy o hmotnosti cca 250 kg užívané v mnoha zemích NATO. Tak těžké pumy naprosto dostačují k tomu, aby dům srovnaly se zemí, a to včetně nepřátel v jeho suterénu.

Přesné pumy s dosahem desítek kilometrů

JDAM je označení pro americký výrobek a jedná se o gravitační pumu s konverzní sadou, díky níž se mění na klouzavou. Military uvádí, že užívá ke svému navádění systém GPS, takže je tedy nutné znát souřadnice cíle. V okamžiku, kdy letoun pumu odhodí, vyklopí se z ní malá křídla, díky nimž může jakoby plachtit. Podle výšky odhození, hmotnosti a verze může puma s JDAM zasahovat cíle do vzdálenosti až 80 kilometrů.

Francouzská řízená puma AASM-250

Video: francouzská řízená puma umí udeřit jako kladivo na kovadlinu, ale ne vždy dokáže ruský zákopový bunkr zničit

Konverzní sada francouzské pumy AASM je potom jiná, neboť ji změní v pumu s pomocným raketovým motorem. WeaponSystems uvádí, že je díky němu schopna zasáhnout cíl do vzdálenosti přes 70 kilometrů od místa odhození, přičemž ji není nutné odhazovat v tak vysokých výškách. Puma vybavená AASM má tři druhy navádění podle použité naváděcí hlavice – buď zasahuje za pomoci GPS, další možností je laserové navádění, a tou poslední infračervené mapování terénu – druhá a třetí metoda zajišťuje přesnost zhruba 1 metru.

Zničení domu naváděnou pumou

Za jak účelné považujete zničení budovy, v níž jsou vojáci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články