Video: když se ruští vojáci rozhodnou pro útok přes otevřené pole, mohou se snadno stát „lovnou zvěří“ bez možnosti úniku

Sebevražedné drony útočily dříve zejména na cennou techniku nebo opevněná postavení, ale jak čas postoupil, ukazují se jako velmi efektivní i proti jednotlivým vojákům.

Zničený transportér BTR-82A i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Způsob, jakým jsou používány sebevražedné drony, se během krátké doby velice změnil. Ještě před nedávnem s nimi vojáci útočili hlavně na cíle jako jsou nepřátelské tanky, BVP nebo systémy protivzdušné obrany, ale také na postavení a sklady. Ale jejich výroba se v poslední době stala tak masovou a levnou, že se už je používají i proti jednotlivým vojákům, pro něž většinou znamená smrt, pakliže se před nemohou ukrýt.

Vojáci museli nekrytí opustit vozidla

Doslova lov na pěchotu na otevřeném prostranství ukazuje video pod tímto článkem. Je na něm vidět, co nastalo poté, co se ruští vojáci v odkrytém prostoru vydali do útoku – vyrazili do něj za pomoci bojového vozidla pěchoty BMP-2 a obrněného transportéru BTR-82A, uvádí MilIn. První útok tak nejspíše směřoval na techniku, ale to na záběrech vidět není. Vojáci se každopádně museli z rozbitých vozidel dostat ven, a teprve poté nastalo doslova peklo.

iZdroj fotografie: Yana Amelina / Creative Commons / CC BY-SA
Ruští vojáci s BMP-2

Jedinou možností, jak se na otevřeném prostranství krýt, bylo pravděpodobně najít si jámy nebo terénní nerovnosti, které nepříteli znemožňovaly přímou palbu. Ale z výšky byli vojáci i tak viditelní, a podle záběrů z videa nad nimi byl doslova roj dronů. Když je proto obránci objevili, s jedním do nich prostě udeřili a zabili je. Stejně tak útočili i na vojáky, kteří se snažili pohybovat, případně se krýt pod zničenou technikou. Ale nic z toho jim nebylo platné.

Transportér ani BVP dronu neodolají

Na techniku drony zaútočily nejspíše za pomoci kumulativních hlavic. BMP-2 už je starší vozidlo ještě z dob SSSR, a ArmyRecognition uvádí, že uveze 7 vojáků a 3 členy osádky. Zepředu pak odolá projektilům ráže 23 milimetrů, ale z boku už jenom palbě z ručních zbraní, a pro dron tedy nepředstavuje problém. Také BRT-82A uveze sedmičlenný výsadek, ale jeho ochrana je o něco lepší – odolá projektilům ráže 14,5 milimetrů, uvádí Military-Wiki.

M2 Bradley, americké BVP

Video: BVP M2 Bradley odolalo ruské protitankové střele

Zatímco proti obrněným vozidlům sebevražedné drony nosí nějaké druhy kumulativní nálože, proti pěchotě je lze využít také, ale mnohem účinnější bývají explozivní nálože s nějakými šrapnely, i když přesný typ použitý ve videu nelze určit. Zajímavé je, že po likvidaci pěchoty se drony znovu zaměřily na techniku, na níž svrhávaly mikropumy, než aby zaútočily sebevražedným letounem. Cílem bylo techniku dorazit tak, aby byla neopravitelná.

Existuje efektivní způsob, jak se může pěchota bránit proti dronům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články