Z obyčejného muže hrdinou: Pilot bombardéru B-1 Lancer zachránil dopravní letadlo plné vystrašených cestujících

Za kniplem vojenských strojů sedí nejlépe vycvičení piloti v zemi. Ovšem pilotovat vojenský stroj je zcela něco jiného než sednout si k řízení dopravního Boeingu.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
                   

Do nezvyklé role se dostal v roce 2013 pilot amerického nadzvukového bombardéru B-1 Lancer Mike Gongol. Vlastně v té době nebyl ani ve službě. Užíval si volna a seděl i se svojí rodinou na palubě dopravního Boeingu 737 společnosti United na cestě z Des Moines do Denveru. V jednu chvíli zjistil, že motor stroje, který byl plný cestujících, běží na volnoběh a letadlo se stáčí. Jako zkušený letec věděl, že něco nehraje.

Kapitán letadla dostal srdeční záchvat

Když jedna ze zdravotních sester na palubě na prosbu posádky vstoupila do kokpitu letadla, zjistila, že je zle. Kapitán letadla byl zhroucený na svém křesle a letadlo zůstávalo jen v rukách druhé pilotky. Letušky nejprve začaly pátrat po tom, zda na palubě není lékař, který by nemohoucímu pilotovi pomohl, protože měl vážný problém se srdcem. A pak začaly shánět někoho, kdo by měl zkušenosti s létáním.

United Flight 1637 was returning off-duty Air Force Captain Mike Gongol, his family and 157 other souls from their…

Zveřejnil(a) Jimmy Gunawan dne Úterý 3. června 2014

Gongol jako zkušený vojenský pilot okamžitě nabídl své služby. Když vstoupil do kabiny, dohodli se s druhou pilotkou, která měla celé letadlo v rukou, že to bude ona, kdo bude mít velení. Letecký pilot sice umí mistrně ovládat obří nadzvukový bombardér, ale to je úplně jiný stroj než dopravní Boeing. S něčím takových nemá zkušenosti a mnoho ovládacích prvků dopravního letadla je odlišných a jiné jsou i parametry stroje.

Pilotka si vedla výtečně

Později ocenit výkon pilotky. Bylo na ní prý vidět, že je ve stresu, ale svoji práci zvládala na jedničku. Vojenský pilot si vzal na starosti vysílačku a dělal spíše kontrolní činnost. Pilotka se na něho obrátila s velkou prosbou o pomoc až před přistáním na letišti v Omaze. Nikdy zde totiž nebyla a neznala parametry přistávací dráhy. Naopak Gongol během výcviku na tomto letišti přistával mnohokrát, proto mohl s přistáním pomoci. Oba to nakonec zvládli.

United Flight 1637 was supposed to be a quick holiday jaunt for off-duty Air Force Captain Mike Gongol and his family….

Zveřejnil(a) Bj Hicks dne Čtvrtek 28. září 2017

V kabině Gongol zůstal až do okamžiku, kdy letadlo bezpečně stálo na letišti s vypnutými motory. Nikomu z více než 150 cestujících se nic nestalo. Vojenský pilot posádku dopravního stroje nesmírně ocenil. „Neviděl jsem nic jiného než nejvyšší profesionalitu pod tlakem u letušek, zdravotních sester i druhého pilota, respektive pilotky,“ řekl. Podle něho by to, co udělal, jistě udělal každý vojenský pilot v podobné situaci.

Jak složité musí být pro vojenského pilota pilotovat dopravní letadlo?

Zdroj: Wearethemighty, U.S Air Force

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Falešná rakovina nebo pomoc lidem v tíživé situaci: Podvodníci lákají z lidí peníze přes sociální sítě
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Co když se střetnou moderní tanky T-90M a Leopard 2: Stroje Ukrajiny jsou rychlejší, ale ruští vojáci mají lepší dovednosti
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jaká je ideální teplota v bytě a proč: Zdraví dospělí by neměli jít pod dvacet, senioři a nemocní po 18 °C
adbz.cz
adbz.cz
Starý chleba najde uplatnění při smažení i vaření vývaru. Přišla na to kdysi jedna moudrá hospodyňka