„Ztráta Bachmutu je pro Ukrajinu katastrofou, ruské jednotky z něj mohou zamířit kamkoliv,“ míní ruský expert Alexej Leonkov

Ruská armáda se snažila dobýt Bachmut téměř rok; a skoro se jí to i povedlo. A zatímco ruský expert slintá blahem, západní hodnotí obsazení města jako takticky bezvýznamné.

Ruští vojáci na Ukrajině i Zdroj fotografie: Bohan_伯韩 Shen_沈 / Creative Commons / CC BY-NC-SA
                   

Od léta 2022 se ruská armáda a žoldnéři snažili dobýt město Bachmut v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, které mělo před válkou zhruba 70 tisíc obyvatel. Po obrovských ztrátách na obou stranách se nakonec útočníkovi podařilo v květnu 2023 drtivou většinu města obsadit, což oslavuje ruská propaganda (i mnozí tamní experti jako Alexej Leonkov) jako obrovský úspěch. Západní analytici to naopak hodnotí jak bezvýznamné, a dokonce naznačují, že se může Rusku urputná snaha o dobytí města spíše vymstít.

Bachmut je 1. úspěch po mnoha měsících

Ruský pohled na dobytí města je jednoznačný – veliké vítězství. Ale vzhledem k tomu, že ruské síly od léta 2022 většinou jen ustupovaly, to není příliš překvapivé. Podle ruské experta Leonkova se jedná o úspěch, protože tak může ruská armáda postupovat v obsazování dalších částí Doněcké oblasti, ale údajně i Záporoží nebo Chersonu. Tvrdí také, že Ukrajinci ztratili velmi důležitý pevnostní bod své obranné linie na Donbase.

Realita je ale trochu jiná – ruským silám se do dnešního dne stále nepodařilo dobýt celé město – jednu jeho malou část totiž stále drží ukrajinské síly, jimž se během května podařilo znovuobsadit návrší v okolí města, z něhož mohou Rusy ostřelovat. Ruská armáda ale v posledních dnech ani žádný extrémní tlak nevyvíjí. Bachmut byl důležitou křižovatkou otevírající cestu do zbytku Doněcké oblasti, ale svůj význam ztratil, když Ukrajina na podzim 2022 osvobodila města Izjum a Lyman ležící severně od něj.

Ztráty byly veliké, ruské nejspíše větší

Alexej Leonkov tvrdí, že ukrajinská strana ztratila při obraně Bachmutu velké množství vojáků a techniky, ruské zdroje uvádí 30 tisíc pěších jednotek. To je však v příkrém rozporu se západními vojenskými analytiky, podle nichž naopak ve městě doslova vykrvácely síly ruské, a poměr ztrát vyčíslují mezi 1:3 až 1:7 v neprospěch Ruska. V čem ale lze s ruskou propagandu souhlasit, je politický význam obsazení města – jenomže vzhledem k tomu, že ukrajinská armáda malou část stále drží, není až tak významný.

Ukrajinští vojáci v zákopu

Proč je pro Ukrajinu tak důležité ubránit Bachmut: má zásadní vliv na morálku vojáků a zdržuje útočníka, než dojde k velké ofenzivě

Podle Alexeje Leonkova umožnily Rusku dlouhé boje vycvičit nové jednotky a doplnit ztráty na technice. To samé ale dělala i ukrajinské armáda, která má mít v současnosti k letní ofenzivě připravených dokonce 12 mechanizovaných brigád, a to většinou se západní technikou. Podle všech dostupných informací ale na ruské straně podobná síla neexistuje, pročež se ruská armáda naopak snaží co nejlépe zakopat, a místo ofenzivy plánuje obranu. Jaká tvrzení byla pravdivá, se ukáže reálně v létě na základě vývoje bojů na Ukrajině.

Ukrajinští vojáci u Bachmutu

Je skoro-dobytí Bachmutu opravdu úspěchem?

Zdroj: SputnikGlobe
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články