Video: na tenkém ledě bruslili ruští vojáci, když se systém Tor porouchal na dostřel Ukrajincům – těm pak stačil jediný úder

Protivzdušné systémy jsou hodnotné zbraně a jejich vyřazení může uvolnit cestu třeba dronům, ale i dalším letounům. Nejlepší je přitom jejich zničení bez námahy.

Protivzdušný systém Tor i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ve válce na Ukrajině se obě strany mj. snaží oslabit protivzdušnou obranu nepřítele v nějaké konkrétní oblasti, což pak může poskytnout velikou výhodu. Například drony mohou nebráněný prostor lépe prozkoumat nebo v něm dokonce zaútočit, a proto platí, že pokud se průzkumu podaří nějaký systém protivzdušné obrany objevit, bezprostředně se ho také pokusí zničit. Taková technika sice bývá často co nejlépe ukryta, ovšem v okamžiku přesunu nebo třeba poruchy se může zcela odhalit, čehož pak nepřítel využije.

Odstavený Tor se nejspíše porouchal

Výše popsaným příkladem může být útok zachycený na videu z ukrajinského průzkumného dronu, které můžete vidět níže pod článkem. Operátor dronu podle Defence-Blog objevil ruský systém protivzdušné obrany Tor poblíž města Tokmak na Záporožské frontě, a jak je patrné, systém se pravděpodobně přesouval po cestě podél zalesněného pruhu, když zřejmě došlo k jeho poruše. Na záběrech se ze stojícího vozidla kouří a několik vojáků se snaží manuálně otáčet jeho věží se střelami, čímž nejspíše uvolnili cestu uvnitř uvězněné osádce.

Raketomet M142 HIMARS při odpalu rakety iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Raketomet M142 HIMARS při odpalu rakety

Není ale jasné, zda vojáci nakonec od uvízlého stroje utekli či nikoliv, protože je video sestříhané – po střihu následuje záběr z větší dálky, na němž je vidět úder střelou – pravděpodobně ze systému M142 HIMARS nebo M270, protože je jenom jeden a velmi přesný. Střely z těchto systémů jsou naváděny za pomoci GPS a svůj cíl opravdu málokdy minou. Většinou bývají vybavené hlavicí o hmotností 91 kilogramů, což na zničení protivzdušného systému Tor více než dostačuje. Úder mohou přitom vést i na vzdálenost 80 kilometrů.

K podobné situaci došlo také v jiném případě, o níž informoval portál Defence-UA, a rovněž se odehrála v Záporožské oblasti, kde probíhají jedny z nejtěžších bojů.

Systém Tor zvládne i střely z HIMARS

Systém Tor (na západě označovaný také jako SA-15 Gauntlet) pochází ještě z dob SSSR a do výzbroje sovětské armády začal dle MilitaryToday vstupovat v roce 1986. Jedná se o systém krátkého dosahu se schopností sestřelovat řízené střely, vrtulníky, drony a letadla, a podle některých zpráv dokonce i střely ze systému HIMARS. Ve věži má vlastní radar, s nímž dokáže cíle detekovat i za pohybu, ale při střelbě musí zastavit. Určený je hlavně k ochraně jednotek blízko bojiště, pročež je umístěný na pásovém podvozku.

Protivzdušný systém Tor

Video: nejdříve precizní reakce ruské osádky systému Tor-M2, poté ukrajinského operátora dronu, který uhnul střele

Vozidlo má hmotnost kolem 32 tun a tříčlennou osádku. Ve věži je kromě radaru i 8 raket s dosahem až 12 kilometrů, a modernizovaný systém Tor-M2 má raket dokonce 16 a další vylepšení. Existuje mimochodem i verze určená pro námořní plavidla. A ačkoliv je Tor hojně využíván na ukrajinském bojišti, jeho nejznámější sestřel pochází z Íránu, kdy si osádka systému v roce 2020 spletla ukrajinské dopravní letadlo s cílem a sestřelila ho i se 176 lidmi na palubě.

Zničení ruského systému Tor poblíž Tokmaku

Za jak cenné považujete zničení systému Tor?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články