Video: nejdříve precizní reakce ruské osádky systému Tor-M2, poté ukrajinského operátora dronu, který uhnul střele

Ani vystřelení rakety ze systému, který běžně slouží k ničení dronů, neznamená vždy úspěch. Ovládá-li totiž dron zkušený operátor, s trochou štěstí stroj přežije.

Protivzdušný systém Tor i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Válka na Ukrajině ukazuje, že je v současné době jedním z hlavních úkolů jednotlivých armád boj proti dronům, stejně jako snaha nasazovat vlastní drony tak, aby se jim nepřítel nedokázal bránit. Tyto bezpilotní letouny lze využívat nejenom jako užitečné průzkumníky, před nimiž je často téměř nemožné se ukrýt, ale i jako nosiče zbraní, případně z nich lze udělat zbraně samotné (tzv. sebevražedné drony). A dokonce i ze souboje „moderní systém protivzdušné obrany vs. relativně levný dron“ může kupodivu vítězně vyjít právě druhý z jmenovaných.

Výměna střel mezi Tor-M2 a dronem

Jak může souboj mezi dronem a systémem protivzdušné obrany vypadat, ukazuje video pod článkem – konkrétně se jedná o utkání neznámého typu ukrajinského dronu a ruského protivzdušného systému krátkého dosahu Tor-M2, což je modernizovaná verze představená v roce 2007. Velmi zajímavý souboj, v němž nejprve Tor-M2 zaútočil na dron, a ten posléze palbu opětoval, ukazuje, jak je problematika obrany proti dronům složitá.

Bezpilotnímu letounu se podařilo zaměřit pozici Tor-M2, ale radar systému protivzdušné obrany evidentně zase dokázal zaznamenat dron. To podtrhuje tvrzení Ruska, že může být tato zbraň proti dronům opravdu nasazena – a údajně dokáže sestřelovat i rakety systému HIMARS. Jakmile se tedy Tor-M2 o přítomnosti dronu dozvěděl, odpálil na něj střelu, ale jeho obsluha ji viděla na kameře a se strojem uhnula do strany, takže střela jenom těsně prosvištěla kolem. Ukrajinská strana pak uvedla, že ruský systém zničila, ale potvrdit to nelze.

Systém Tor-M2 je velice pohotový

Systém Tor-M2 je důležitou zbraní ruské armády, neboť zajišťuje blízkou protivzdušnou obranu, a to i jednotek na frontě. Jde o systém na pásovém podvozku GM-569, a má vlastní radar s dosahem až 25 km, přičemž dokáže sledovat až 4 cíle naráz – starší verze pouze dva. Vozidlo obsahuje buď 8 střel 9M331, anebo 16 střel 9M338. Ty mají dolet až 16 km do dálky, zatímco do výšky 10 km. Tor-M2 je má být schopen vystřelit už asi 2 sekundy poté, co zastaví.

155 BONUS

Chytrá protitanková munice z Evropy zneškodnila ruský protiletadlový systém Tor-M2: zavrtala se do něj jako do másla

Jak přesně se podařilo obsluze s dronem uhnout, není jasné; je možné, že byl příliš blízko na to, aby se raketa dokázala správně zaměřit, ale roli může hrát i pohotovost operátora, případně také štěstí. Neznamená to ale, že by byl Tor-M2 nějak bezradný, naopak má na svědomí mnoho ukrajinských dronů; Ukrajina ale zase zničila nemálo těchto systémů. Ty jsou přitom účinné i proti letadlům a vrtulníkům, jejich nejznámější obětí není vojenský letoun, ale ukrajinský civilní stroj, který systém Tor-M2 v roce 2020 omylem sestřelil nad Teheránem.

Jak se mohl dron střele takto vyhnout?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články