Vrtulový dron je možné vyřadit i bez zbraní: ukázal to ruský pilot, když vypouštěl palivo a „pohladil“ ho

Vrtulový dron lze vážně poškodit i docela netradičním způsobem. Ukázal to ruský pilot Suchoj Su-27, když riskantně nalétával na stroj, který narušoval jeho misi.

Americký dron MQ-9 Reaper i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Napětí mezi Ruskem a Spojenými státy je od počátku invaze na Ukrajinu vysoké, a po incidentu nad Černým mořem se ještě zintenzivnilo. Tehdy pilot ruského letounu Suchoj Su-27 Flanker v mezinárodním vzdušném prostoru nebezpečně nalétával na americký dron General Atomics MQ-9 Reaper, až mu nakonec během srážky poškodil vrtuli. To pochopitelně vyvolalo nespokojené ohlasy v Západních zemích, zejména pak v samotné Americe. Rusko ovšem považuje incident za příkladný, protože při něm nedošlo k přímému nasazení zbraní.

Riskantní manévry ruského pilota na záběrech

Video z dronu, které Spojené státy zveřejnily, ukazuje incident, během něhož ruský Su-27 opakovaně nalétává na americký dron a vypouští v jeho blízkosti palivo. To má minimálně vliv na kamery, protože pak záběry nejsou tak ostré. Nakonec se ale stroje podle všeho srazily a na videu je jasně vidět ohnutá vrtule dronu. Netrvalo dlouho a šel kvůli poškození ke dnu Černého moře, ale údajně ho měli zničit sami Američané. Na místě každopádně měla být dvojice ruských bojových letadel, ne pouze jedno.

Dron Reaper je stroj o délce 11 metrů a rozpětí jeho křídel dosahuje 20 metrů. Létat pak může rychlostí až 482 km/h a operovat dokáže ve výšce přes 15 kilometrů. Letoun bývá často ozbrojený například raketami AGM-114 Hellfire, laserem naváděnými pumami, ale i dalšími systémy. Během letu nad Černým mořem každopádně dron žádné zbraně nést neměl. Pravděpodobně disponoval nějakými druhy detekčních přístrojů – lze předpokládat, že monitoroval pohyby ruských ozbrojených sil v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.

Suchoj Su-27 měl jenom manévrovat

Ruský letoun Su-27 je nadzvukový stroj sovětské konstrukce a zavedení do výzbroje se dočkal v roce 1985. Ačkoliv již nepatří k nejmodernějším a Rusko má vyspělejší letadla, stále ho hojně využívá. Letoun je pochopitelně mnohem větší než dron, na délku měří 21,9 metrů a rozpětí jeho křídel vychází na 14,7 metrů. Maximálně pak může létat rychlostí Mach 2,35. Během incidentu nad Černým mořem byl přitom ozbrojený, na záběrech je jasně vidět několik střel vzduch-vzduch umístěných pod křídly a trupem letounu.

Ačkoliv je místo incidentu mezinárodním vzdušným prostorem, Rusko přišlo s odůvodněním, že letouny „zabránily narušení hranic oblasti dočasného režimu pro využívání vzdušného prostoru“. Zároveň ale popřelo střet svého stoje s dronem, do vody prý spadl vlivem náhlého manévrování. Spojené státy a Rusko incident dle všeho řeší diplomaticky a americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že byl čin neúmyslný, čímž nejspíše vše uzavřelo, i když to prý je důvod k eskalaci. Otázkou ovšem je, zda se Rusko nepokusí vrak dronu z moře vylovit.

Záběry incidentu mezi MQ-9 a Su-27

Jak se na incident díváte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články