Boje mezi povstalci z Pandžšíru a hnutím Tálibán pokračují. Afghánský odboj zahájil ofenzívu proti radikálním islamistům

V srpnu minulého roku se afghánští povstalci ocitli ve svízelné situaci a byli nuceni stáhnout se do těžko dostupného údolí Pandžšír.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Fronta národního odporu, afgánská povstalecká skupina vedená Ahmadem Masúdem, synem zesnulého protitálibánského velitele Ahmada Šáha Masúda, známého také jako Lev z Pandžíru, zahájila minulý týden rozsáhlou vojenskou ofenzívu proti tálibánským silám. Před pár dny pak povstalci oznámili, že z rukou radikálních islamistů osvobodili již tři severní okresy země. Jedná se o první ozbrojenou operaci od doby, kdy Tálibán převzal v zemi moc.

Rebelové nehodlají ustoupit

Pandžír, údolí obehnané neprostupným horským terénem, strmými útesy a propletenými soutěskami, na němž si za více než 40 let války vylámala zuby četná invazní vojska. V 80. letech 20. století se stal baštou odporu proti okupačním sovětským jednotkám a v 90. letech stanuli povstalci tváří v tvář radikálnímu Tálibánu, než byl v roce 2001 krutý režim této fundamentalistické skupiny svržen díky intervenci Spojených států amerických.

Nyní se na obyvatele údolí, které se rozlévá z pohoří Hindúkuš do vzdálenosti asi 150 km od Kábulu, strhla v odvetě lavina nových bojů. Nikoliv však proti novému nepříteli, ba právě naopak. Povstalecká Fronta národního odporu, v jejímž čele stojí Ahmad Masúd, syn zavražděného Lva z Pandžšíru, se v srpnu minulého roku stáhla do krytého údolí Pandžšíru ve snaze uniknout před spáry Tálibánu.

V té době se rovněž objevilo množství zpráv o tom, že povstalci padli. Tálibán tvrdil, že spolu s odbojáři bylo dobyto i celé údolí. Velitel odbojářů, Ahmad Masúd, však tyto informace razantně vyvrátil a potvrdil, že odboj nemá v úmyslu podrobit se novému režimu. Následně však veškeré zprávy z regionu o pohybech ozbrojené milice výrazně utichly. Tedy až do minulého týdne. Právě před týdnem totiž povstalci zahájili tvrdou ofenzívu proti radikálním jednotkám.

Z regionu prchají stovky civilistů

Obě válčící strany tvrdí, že v posledních dnech zabily desítky bojovníků z protivníkových řad. Tálibán rovněž uvedl, že se několik desítek odbojářů vzdalo, přičemž tamní obyvatelé tvrzení obratem vyvrátili. Momentálně nelze tyto informace nezávisle ověřit. Je však třeba brát v potaz fakt, že nedílnou součástí každé války je kromě samotných bojů také válka informační. Tvrzení obou stran, ať už pravdivé či nikoliv, tak není nic překvapivého, a je nutné vývoj celé situace bedlivě a nezaujatě sledovat.

Podle nejnovějších informací prchají z údolí desítky až stovky civilistů před odvetou Tálibánu. Přičemž na cestu si lidé mohli sbalit jen jeden až dva kusy oblečení. Většina pak našla prozatímní útočiště u příbuzných či přátel v Kábulu. Velitel elitní tálibánské jednotky Badri sdělil agentuře AFP, že boje prozatím ustaly, neboť se povstalci stáhli do hor. „Situace je nyní normální a klidná,“ uvedl. Jaká je však skutečnost a jak se bude situace vyvíjet dál, není jasné.

Fronta národního odporu nicméně stojí za svým dřívějším tvrzením a dle Masúda nehodlají rebelové ustoupit. Naopak plánují rozšířit ofenzívu do všech provincií, ve kterých jsou přítomny jejich jednotky. To by znamenalo celkem 12 regionů, nacházejících se převážně na severu Afghánistánu. Stejně jako jeho otec, Ahmad Masúd radikální islamistický režim neuznává a označil ho za „nelegitimní“.

Jak se podle vás bude situace dále vyvíjet?

Zdroj: TheDefencePost

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články