Video: i když nemusí jediný malý ukrajinský pozemní dron k odpálení mostu stačit, zvládne nepříteli znemožnit postup

Využívání robotů k útokům sice není žádnou novinkou, jejich efektivita však neustále stoupá, a pokud je nepřítel zničí, nejde zdaleka o tak citlivou ztrátu.

Robotické vozidlo Ratel S i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Využívání robotických vozidel pro armádní účely je stále častější, a vojáci hledají stále nové způsoby jejich nasazení. Vozidla různých velikostí tak nemusí sloužit jenom k nějakému převážení nákladu, ale často dostávají i bojové moduly a mohou se z nich stát průzkumníci nebo pojízdné miny. Nejde sice o novinku, podobný princip se objevil již za 1. světové války, ale moderní technologie takové využití podstatně usnadňují.

Robotické vozidlo zničí klidně most

Jednou z možností, jak pozemní dron využít, je doprava výbušniny k nějakému objektu, přičemž si ho díky nízké siluetě nemusí nepřítel všimnout. A pokud si ho přece jenom všimne a zničí ho, jde sice o ztrátu, ale mnohem méně bolestivou, než jakou by znamenalo zranění či zabití vojáka. Třeba video pod článkem ukazuje, jak lze robotické vozidlo využít ke zničení mostu, což samozřejmě znamená nepříjemnost pro logistiku nepřítele.

Vozidlem využitým k akci byl menší ukrajinský robot Ratel S, uvádí MilIn, a nutno dodat, že nebyl tím prvním, s čím vojáci na most zaútočili, protože byl již evidentně poničen, konkrétně v něm byl viditelný otvor. A právě do něj obsluha minou naložený dron navedla, načež následovala exploze. I když se zdá, že se most ani tentokrát zcela nezřítil, je zjevné, že zůstal poškozen natolik, aby po něm nemohla jezdit vojenská technika.

Ratel S má omezení, ale postačuje

Pozemní dron Ratel S je menší dron vybavený 4 koly. BusinessInsider uvádí, že ho ovládá operátor vybavený speciálními brýlemi poskytující mu takzvaný pohled první osoby, přičemž má v ruce ovladač podobný tomu u herní konzole. Konstrukce dronu napovídá, že nejspíše nezvládne opravdu náročný terén, případně ho nelze používat v zasněžené krajině. Na druhou stranu je nenáročná. ArmyRecognition uvádí, že je Ratel S schopen provozu po dobu až 2 hodin, dosahovat rychlosti až 24 km/h, zatímco dojede do vzdálenosti cca 6 km.

Ukrajinský robot 17

Improvizace v akci: Ukrajinci sestrojili protitankového robota, který zničí cíl a rychle se ztratí. Připomíná traktor, ale je mimořádně účinný

Podle všeho existuje robot v několika modifikacích. V jeho útrobách je místo pro protitankovou minu TM-62, takže může zajet pod nepřátelský tank či jiné vozidlo a to vyhodit do vzduchu. Další modifikace ho ukazuje s dvojicí minometných granátů, nejspíše ráže 120 mm. Když je uvnitř i protitanková mina, je taková kombinace vhodná třeba k ničení nějakých struktur, tedy včetně mostu. Existuje pak i varianta se skluzavkou s dvěma protitankovými minami, které může robot umístit a vrátit se, takže není vždy sebevražedný.

Robot Ratel S zničil most

K čemu by šlo využít robotické vozidlo jako je Ratel S?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články