Přes Českou republiku se přesouvají američtí vojáci. Míří na cvičení do Maďarska. Vidět je možné hned tři konvoje

Od soboty 22. května až do středy se přes Česko přesune několik konvojů americké armády. Vojáci mířící na spojenecké cvičení přespí v Rančířově na Vysočině.

i Zdroj fotografie: Soldan15 / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International
                   

Vojáci se přesouvají na na mezinárodní cvičení Saber Guardian 2021, které je součástí aliančního cvičení NATO Defender Europe 2021. Celkem Českem projede 190 vojenských vozidel. Aby nezpůsobila velké dopravní komplikace, budou územím republiky projíždět postupně. Podobně byly přesuny organizované i v minulých letech. Technika se pak bude v červnu přes Česko vracet zpět na základny v Německu. Vojáci, kteří vstoupí na české území, budou otestováni na covid. Většina z nich je očkovaná.

Hned tři konvoje

Podle tiskové služby Armády ČR, které spojencům poskytuje logistickou podporu, je přesun rozdělen do tří konvojů. Každý z nich se skládá ze tří až čtyř skupin cestujících odděleně. Žádnou z nich by nemělo tvořit více než 20 vozidel. Budou mít mezi sebou minimálně hodinové rozestupy. Druhý jízdní pluk, který se Českem přesouvá, je vybaven bojovými vozidly M1126 Stryker. Ta vyrazí na české silnice v noci, aby se vyhnula dopravním špičkám. Bude je vždy doprovázet vojenská a státní policie.

iZdroj fotografie: MOČR

Od Rozvadova do Břeclavi

Američané na území republiky vstoupí z Německa na hraničním přechodu Rozvadov. Po dálnici D5 budou pokračovat do Ostrova u Stříbra, kde je plánovaný odpočinek. Poté vyrazí na Prahu, využijí Pražský okruh a napojí se na dálnici D1. Místo přespání je v Rančířově. Odtud další den budou pokračovat na Jihlavu a pak se po dálnicích D1 a D2 dostanou na hraniční přechod Břeclav.

iZdroj fotografie: MOČR

Armáda postavila tábor

V Rančířově na americké vojáky čeká tábor s 38 stany, kde budou přespávat. Vystavěli ho zde členové 14. pluku logistické podpory ve spolupráci s praporem podpory nasaditelných sil. Kromě stanů na přespání je zde samozřejmě sociální zařízení, stravování a zdravotnická služba. Spojenečtí vozidla tu mohou své vozit natankovat a opravit na nich případné závady.

Spojenecké armády cvičí každý rok

Cvičení NATO Defender Europe se od roku 2015 koná každoročně. Pouze loni se kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo. Jeho součástí je i Saber Guardian 2021 v Maďarsku, kterého se účastní 13,5 tisíce aliančních vojáků ze 16 zemí. Má prověřit spolupráci spojenců s americkými jednotkami. Česká armáda se ho účastní zajištěním logistiky při přesunu.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články