Proslulý špionážní letoun U-2 se chystá na novou misi

Letectvo spojených států investuje více než 50 milionů dolarů (více než miliardu korun), aby zachovalo provozuschopnost jednoho z nejstarších letadel, které je ještě v aktivní službě. Legendární stroje U-2, vojáky i veřejností obvykle nazývané Dragon Lady, což bylo krycí jméno programu CIA, v němž tato letadla hrála hlavní roli, je světově nejznámější špionážní letoun.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Snadno ho poznáte podle kluzákového tvaru a černého maskování. Americké letectvo si jej v padesátých letech pořídilo, protože věřilo, že s maximální výškou letu přes 20 kilometrů se pohybuje mimo dosah sovětských raket země-vzduch.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Bylo důležitou součástí celé řady misí

Zlatá šedesátá

V šedesátých letech byla Dragon Lady výkřikem moderních technologií a díky své vysoké výšce letu a ohromnému doletu neměla ve své kategorii konkurenci. A i když sestřelení jednoho z těchto letadlel nad dnešním Jekatěrinburgem ukázalo, že Dragon Lady létá v dosahu sovětských radarů i raket, své využití našel stroj tehdy i v nedávné minulosti. Mezi veřejně známé mise, při nichž bylo toto letadlo nasazeno, patří:

  • Špionážní mise nad Kubou
  • Válka ve Vietnamu
  • Válka v Perském zálivu
  • Válka proti terorismu

Součást nového systému

Vysoká letová hladina Dragon Lady je úctyhodná i z dnešního hlediska, stroj je navíc velmi adaptabilní, má nízké náklady na provoz i vývoj nových modulů. I proto si ho americká armáda vybrala pro novou misi. Dragon Lady bude důležitou součástí projektu Advanced Battle Management System, který propojuje zbraňové systémy a informace z vesmíru, lodí, ponorek, letadel i od pozemních jednotek.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Využívána mají být i v budoucnu
Letecká technika
Spolehlivý americký bezpilotní letoun Aerosonde Mark 4.7
4. září 2020

Advanced Battle Management System: vše v jednom

Americká armáda využívá celou škálu zbraní, zbraňových systémů a senzorů, ale doposud nejsou nikterak úzce propojeny. Jejich propojení samozřejmě není jednoduché, neboť se nacházejí prakticky všude od hlubokého oceánu až po oběžnou dráhu Země. A podle oficiálního vyjádření Pentagonu mají tyto systémy potíže spolu komunikovat, protože každý využívá jiný formát dat. ABMS má tuhle fragmentaci pomoci odstranit a plně využít synergii všech využívaných systémů. Projekt byl započatý v roce 2018. Letouny Dragon Lady se do něj plně zapojí po technologických úpravách v roce 2022. Letadla dostanou také nový operační systém, který má jejich plné zapojení do ABMS umožnit. Ten má fungovat podobně jako operační systémy mobilních telefonů – měl by být snadno rozšiřitelný o nově nainstalované aplikace k ovládání senzorů či komunikaci s dalšími složkami armády.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články