Proslulý špionážní letoun U-2 se chystá na novou misi

Letectvo spojených států investuje více než 50 milionů dolarů (více než miliardu korun), aby zachovalo provozuschopnost jednoho z nejstarších letadel, které je ještě v aktivní službě. Legendární stroje U-2, vojáky i veřejností obvykle nazývané Dragon Lady, což bylo krycí jméno programu CIA, v němž tato letadla hrála hlavní roli, je světově nejznámější špionážní letoun.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Snadno ho poznáte podle kluzákového tvaru a černého maskování. Americké letectvo si jej v padesátých letech pořídilo, protože věřilo, že s maximální výškou letu přes 20 kilometrů se pohybuje mimo dosah sovětských raket země-vzduch.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Bylo důležitou součástí celé řady misí

Zlatá šedesátá

V šedesátých letech byla Dragon Lady výkřikem moderních technologií a díky své vysoké výšce letu a ohromnému doletu neměla ve své kategorii konkurenci. A i když sestřelení jednoho z těchto letadlel nad dnešním Jekatěrinburgem ukázalo, že Dragon Lady létá v dosahu sovětských radarů i raket, své využití našel stroj tehdy i v nedávné minulosti. Mezi veřejně známé mise, při nichž bylo toto letadlo nasazeno, patří:

  • Špionážní mise nad Kubou
  • Válka ve Vietnamu
  • Válka v Perském zálivu
  • Válka proti terorismu

Součást nového systému

Vysoká letová hladina Dragon Lady je úctyhodná i z dnešního hlediska, stroj je navíc velmi adaptabilní, má nízké náklady na provoz i vývoj nových modulů. I proto si ho americká armáda vybrala pro novou misi. Dragon Lady bude důležitou součástí projektu Advanced Battle Management System, který propojuje zbraňové systémy a informace z vesmíru, lodí, ponorek, letadel i od pozemních jednotek.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Využívána mají být i v budoucnu
Letecká technika
Spolehlivý americký bezpilotní letoun Aerosonde Mark 4.7
4. září 2020

Advanced Battle Management System: vše v jednom

Americká armáda využívá celou škálu zbraní, zbraňových systémů a senzorů, ale doposud nejsou nikterak úzce propojeny. Jejich propojení samozřejmě není jednoduché, neboť se nacházejí prakticky všude od hlubokého oceánu až po oběžnou dráhu Země. A podle oficiálního vyjádření Pentagonu mají tyto systémy potíže spolu komunikovat, protože každý využívá jiný formát dat. ABMS má tuhle fragmentaci pomoci odstranit a plně využít synergii všech využívaných systémů. Projekt byl započatý v roce 2018. Letouny Dragon Lady se do něj plně zapojí po technologických úpravách v roce 2022. Letadla dostanou také nový operační systém, který má jejich plné zapojení do ABMS umožnit. Ten má fungovat podobně jako operační systémy mobilních telefonů – měl by být snadno rozšiřitelný o nově nainstalované aplikace k ovládání senzorů či komunikaci s dalšími složkami armády.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Falešná rakovina nebo pomoc lidem v tíživé situaci: Podvodníci lákají z lidí peníze přes sociální sítě
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Co když se střetnou moderní tanky T-90M a Leopard 2: Stroje Ukrajiny jsou rychlejší, ale ruští vojáci mají lepší dovednosti
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jaká je ideální teplota v bytě a proč: Zdraví dospělí by neměli jít pod dvacet, senioři a nemocní po 18 °C
adbz.cz
adbz.cz
Starý chleba najde uplatnění při smažení i vaření vývaru. Přišla na to kdysi jedna moudrá hospodyňka